5 rzeczy, które musisz wiedzieć o dekarbonizacji

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla to kluczowy krok, by spowolnić zmiany klimatyczne. Dlatego zarówno jako społeczeństwo, jak i jednostki powinniśmy reagować, podejmując działania na rzecz dekarbonizacji. Choć może wydawać się to przekonanie naiwne, to decyzje każdego z nas mają znaczenie i mogą pomóc w dekarbonizacji.

Oto pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o dekarbonizacji.

Pomiar jest kluczowy – zmierz swój ślad węglowy

Zazwyczaj, aby coś zredukować, najpierw powinniśmy to zmierzyć. Nie inaczej jest w przypadku planów związanych z dekarbonizacją. Dzięki pomiarowi będziemy wiedzieć z jakiego punktu startujemy. Z kolei później bez problemu ocenimy rezultaty wdrożonych działań i skuteczność metod, które wybraliśmy.

Na poziomie indywidualnym możemy oszacować własne ślady węglowe, czyli dokonać oceny wpływu na środowisko naszych działań i stylu życia. Stworzono do tego celu odpowiednie narzędzia, takie jak kalkulator śladu węglowego WWF.

Oprócz tego możemy zainstalować w domu inteligentny licznik zużycia energii. Jest to namacalny sposób na oszacowanie zużycia energii. Wybieranie energooszczędnych rozwiązań może przyspieszyć proces dekarbonizacji i modernizacji naszego systemu energetycznego.

Nie traktuj kompensacji emisji CO2 jak rozwiązania

Aby osiągnąć cel zero emisji netto, musimy znacznie ograniczyć emisje dwutlenku węgla. Kupowanie jedynie kredytów węglowych nie stanowi rozwiązania, a jedynie przenosi problem w inne miejsce. Dlatego systemy kompensacji emisji dwutlenku węgla są bardzo kontrowersyjne. Powinny one być naprawdę ostatecznością, a nie stanowić zielone światło dla dalszej emisji gazów cieplarnianych.

Powinniśmy chronić przyrodę, odpowiedzialnie podchodzić do tematu śladu węglowego i nie szukać rozwiązań tylko tymczasowych. Ochrona istniejących lasów, torfowisk i siedlisk oceanicznych pomoże zachować „zdrowie” naszej planety, m.in. dzięki przechowywaniu węgla.

Magazynowanie CO2 to element dekarbonizacji

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla działa poprzez pobieranie dwutlenku węgla z obiektów przemysłowych, w których stężenie jest wysokie. Następnie przekształca się go w skałę, którą można z powodzeniem składować pod ziemią. Obecnie takie rozwiązanie testowane jest na Islandii, gdzie budowany jest zakład „Orca” wyłapujący i magazynujący dwutlenek węgla

Chociaż wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla wydaje się być ciekawą innowacją, to jest też nieco kontrowersyjne. Zdecydowanie nie jest to też kompletne rozwiązanie, ale prawdopodobnie jest ważnym elementem w procesie dekarbonizacji.

Dekarbonizacja ma różne stopnie trudności

W dziedzinie czystej energii dokonuje się ogromny postęp. Na przykład sposób ogrzewania budynków zmienia się na bardziej przyjaźni środowisku, w wielu krajach odnawialne źródła energii bardzo szybko zwiększają swoje znaczenie w miksie energetycznym.

Niestety, istnieją sektory, które są trudniejsze do dekarbonizacji. Należy do nich lotnictwo, transport morski i przetwórstwo przemysłowe. Powodem jest ich duża skala, złożoność oraz fakt, że są to sektory rozwijające się. Prognozy wskazują, że w przypadku żeglugi emisje dwutlenku węgla mogą wzrosnąć nawet o 250% do 2050 roku. Natomiast w przypadku lotnictwa wzrost może być nawet trzykrotny.

Nie powinniśmy pozostawać względem tego obojętni. Jako jednostki możemy przyczynić się do pozytywnych zmian, obniżając konsumpcję i np. ograniczając ilość odbywanych lotów.

Miej świadomość łańcuchów dostaw

Łańcuch dostaw to proces, przez który przechodzi produkt, zanim dotrze do konsumenta. Ustalenie łańcuchów dostaw dla kupowanych przez nas produktów może być problematyczne. Jednak podejmując decyzje zakupowe powinniśmy o nich pamiętać.

Z reguły im bardziej przetworzony jest produkt, tym bardziej prawdopodobne jest, że posiada on skomplikowany łańcuch dostaw. Im bardziej zawiły i nieefektywny jest łańcuch dostaw, tym wyższe emisje on powoduje. Dlatego najlepiej jest wybierać produkty wytwarzane lokalnie, a w przypadku żywności także sezonowe.

Źródła:

The Guardian

WWF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE