4,3 mld dolarów na transformację energetyczną Indii

Ogłoszono budżet na zielone projekty w Indiach. Rząd Indii zobowiązał się do zainwestowania 4,3 miliardów dolarów w zielone technologie.

Czy Indie emitują dużo gazów do atmosfery?

Niestety, tak. Mimo niskich emisji na osobę, ogromna populacja Indii czyni ją trzecim największym emitentem na świecie. Jednak kraj ten zobowiązał się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2070 roku. Ze względu na te zobowiązania, budżet Indii przewiduje określoną kwotę, by je spełnić.

Budżet Indii na zielone technologie

Indie chciałyby stać się liderem w produkcji zielonego wodoru oraz rozwijać olbrzymie projekty fotowoltaiczne w rejonie Ladakh w Himalajach. Dlatego rząd Indii zdecydował się na inwestycje 4,3 miliardów dolarów na ten cel.

zielone technologie
Źródło: shutterstock

Decyzje przyjazne środowisku i ludziom

Dzięki nowej kwocie na inwestycje w zielone technologie gospodarka Indii może stać się bardziej przyjazna dla klimatu, ponieważ będzie wywierać mniej negatywnego wpływu na środowisko. Dodatkowo warto wspomnieć, że jednym z głównych sposobów na zieloną przemianę Indii będzie skupienie na energetyce słonecznej z regionu Himalajów Ladakh i na produkcji zielonego wodoru. To oznacza mniej emisji zanieczyszczeń. Jednocześnie przy nowych projektach powstaną nowe miejsca pracy.

Ogłaszając budżet rządu na zielone technologie minister finansów Nirmala Sitharaman wspomniała w parlamencie o planach odnośnie wielu programów mających za zadanie wspierać zieloną przemianę:

Wprowadzamy wiele programów dla zielonego paliwa, zielonej energii, zielonego rolnictwa, zielonej mobilności, zielonych budynków i zielonego sprzętu oraz polityk dla efektywnego wykorzystania energii. Te działania dotyczące zielonego wzrostu pomagają zmniejszać zaangażowanie węglowe gospodarki i zapewniają duże możliwości zielonych miejsc pracy.

Nirmala Sitharaman

Czy inne kraje też inwestują w zielone technologie?

Oczywiście! Poniżej przykłady.

Japonia USA UE flagi
Źródło: shutterstock

Pierwszym przykładem są Stany Zjednoczone, które zatwierdziły pakiet wydatków na zieloną energię w wysokości 500 miliardów dolarów. Z kolei Japonia zaplanowała emisję 150 miliardów dolarów w tzw. „zielonych obligacjach przejściowych”. Natomiast Unia Europejska opublikowała własny plan w wysokości 270 miliardów USD na wsparcie europejskiej branży zielonej. W każdym z krajów istotnym celem jest ograniczenie emisji, co ma związek z ochroną klimatu.

Źródła:

India announces $4.3 billion investment in clean energy, climatechangenews.com

India Plans $4.3 Billion Spending for Energy Transition, bloomberg.com

Renewable Industry Says Budget Proposals Will Expedite India’s Energy Transition, mercomindia.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE