41,4 GW z lądowej energetyki wiatrowej do 2040 roku w Polsce? To możliwe!

Energia wiatrowa stanowi kluczowy filar polskiej transformacji energetycznej. Na Konferencji PSEW 2024 w Świnoujściu przedstawiono raport wskazujący, że zmiana minimalnej odległości turbin od zabudowań do 500 metrów mogłaby zwiększyć potencjał wiatrowy Polski do 41,4 GW, w porównaniu do 22,19 GW przy obecnym przepisie o 700 metrach.

– W analizie poza ograniczeniami legislacyjno-planistycznymi, uwzględniliśmy także uwarunkowania środowiskowe oraz grunty o klasie bonitacyjnej I – III, które są dziś głównymi elementami ograniczającym wybór lokalizacji pod inwestycje wiatrowe. Otrzymany wynik wskazuje pełen potencjał onshore wind w Polsce, którego wykorzystanie zależy jednak m.in. od kształtu przepisów prawnych, optymalizacji procedur administracyjnych oraz rozwiązania licznych problemów w zakresie funkcjonowania sieci elektroenergetycznych – podkreśla Weronika Kupczyk, specjalista ds. onshore z PSEW.

Eksperci podkreślają konieczność zmian

Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, podkreślił, że wieloletnie blokady inwestycji w odnawialne źródła energii oraz narosłe wokół nich mity znacznie spowolniły transformację energetyczną i zagroziły bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Nowe przepisy mogą wygenerować 200 tys. miejsc pracy, co wymaga odpowiedniego kształcenia kadr, na co zwróciła uwagę Barbara Nowacka, minister edukacji.

Prezes PSEW, Janusz Gajowiecki, zaznaczył, że pilna zmiana ustawy o inwestycjach w energetykę wiatrową jest niezbędna dla szybkiego odblokowania korzyści płynących z taniej, zielonej energii i realizacji ambitnych celów unijnych w zakresie OZE.

Konferencja PSEW to coroczne wydarzenie, które od 19 lat gromadzi kluczowych przedstawicieli branży wiatrowej, polityków, ekspertów i inwestorów, aby wypracować rozwiązania wspierające zrównoważoną przyszłość polskiego sektora energetycznego.

Źródło: psew.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE