40 tysięcy nowych mikroinstalacji w sieci polskiego operatora

Moc źródeł energii odnawialnej, które zostały przyłączone do sieci ENERGA-OPERATOR, przekroczyła 8,4 GW. W ciągu 2023 roku dołączono do niej źródła o łącznej mocy prawie 1 GW, w tym 40 tysięcy mikroinstalacji, których łączna moc wyniosła niemal 400 MW.

Na koniec 2023 roku w sieci ENERGA-OPERATOR znajdowało się blisko 270 tysięcy mikroinstalacji, o ponad 2,3 GW mocy. Większość z nich stanowiły instalacje fotowoltaiczne.

Nie tylko mikroinstalacje

W sieci ENERGA-OPERATOR działa (na koniec 2023 roku) ponadto 1890 większych instalacji OZE o mocy przekraczającej 50 kW, o łącznej mocy blisko 6,1 GW. Wśród nich znajdowało się 679 farm wiatrowych, które w sumie generowały ponad 4,1 GW mocy, oraz 951 źródeł fotowoltaicznych o skumulowanej mocy ponad 1,5 GW.

Zgodnie z zawartymi umowami i wydanymi warunkami przyłączenia, w najbliższych latach moc źródeł odnawialnych przyłączonych do sieci Spółki wzrośnie przynajmniej o kolejne 4,6 GW.

ENERGA-OPERATOR planuje również znaczące inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną, szczególnie w sieci wysokiego napięcia, która ma kluczowe znaczenie dla potencjału przyłączeniowego dla OZE. Do 2028 roku przeznaczy na ten cel kwotę 3,3 miliarda złotych.

Źródło: energa-operator.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE