2023 rok będzie rekordowy dla OZE na całym świecie

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wzrost OZE

Kryzys energetyczny zadziałał jak katalizator dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w wielu krajach. Według raportu IEA czeka nas najszybszy wzrost sumarycznej mocy zainstalowanej OZE w historii. Wzrostowi mają przewodzić fotowoltaika i energia wiatrowa.

Oczekuje się, że moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wzrośnie o 1/3. Tak dynamiczne zmiany są napędzane przez kryzys, troskę o bezpieczeństwo energetyczne i wysokie ceny paliw kopalnych.

Globalna moc zainstalowana w OZE ma wzrosnąć w bieżącym roku o 107 GW. Stanowi największy wzrost w historii. Sumaryczna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii ma osiągnąć ponad 440 GW. Wzrost ma być kontynuowany w przyszłym roku.

Ważną rolę we wzroście odgrywają środki polityczne wprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Przyniesie to wymierne efekty w ciągu dwóch najbliższych lat. Również Chiny umacniają swoją przodującą pozycję i będą odpowiadać za prawie 55% globalnych przyrostów energii odnawialnej zarówno w 2023, jak i 2024 roku.

Niemal 2/3 powyższych wzrostów ma stanowić fotowoltaika. Coraz wyższe ceny energii elektrycznej stymulują szybszy wzrost dachowych instalacji PV w gospodarstwach domowych. Kroku będą dotrzymywać również duże instalacje przemysłowe.

Wymuszone przyspieszenie rozwoju OZE

Prognoza dotycząca wzrostu mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii znacząco zmieniła się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kraje europejskie postawiły na zwiększenie wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej w celu uniezależnienia od rosyjskiego gazu ziemnego. W efekcie prognozy dotyczące globalnego wzrostu mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii wzrosły o 40%.

Szacuje się, że nowo zainstalowane elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe przyniosły konsumentom energii elektrycznej w UE oszczędności w wysokości 100 mld EUR (w latach 2021–2023). Hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie byłyby bez OZE o 8% wyższe w 2022 roku.

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty