mBank zwiększa limit na finansowanie OZE do 6,4 miliarda złotych
mBank ogłosił kolejny krok w kierunku wsparcia zrównoważonej energetyki, zwiększając limit finansowania dla projektów odnawialnych źródeł energii (OZE) do 6,4 miliarda złotych. Decyzja ta odzwierciedla rosnące zaangażowanie banku w finansowanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych, co potwierdza udzielenie kredytów o wartości przekraczającej 500 milionów złotych tylko w pierwszym półroczu 2024 roku.
Strategia na Lata 2021-2025
W ramach swojej strategii na lata 2021-2025, mBank zobowiązał się do wsparcia zrównoważonych inwestycji na kwotę 10 miliardów złotych. Środki te są przeznaczone na różnorodne inicjatywy, w tym transformację energetyczną, gospodarkę obiegu zamkniętego, elektromobilność, realizację strategii ESG oraz dekarbonizację klientów banku.
Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, podkreśla, że bank od lat konsekwentnie zwiększa swoje zaangażowanie w finansowanie projektów OZE. „W grudniu 2018 roku wprowadziliśmy politykę kredytową dotyczącą finansowania instalacji odnawialnych źródeł energii i przeznaczyliśmy na ten cel 500 mln zł. Od tego czasu limit rośnie i od dziś wynosi 6,4 mld zł” – mówi Adam Pers.
Osiągnięcia i plany na przyszłość
W 2023 roku mBank udzielił finansowania na projekty OZE o wartości przekraczającej 1,1 miliarda złotych. W pierwszej połowie 2024 roku suma ta już wyniosła ponad 500 milionów złotych. Bank finansuje różnorodne projekty, w tym farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, hybrydowe oraz hydroelektrownie, oferując kredyty bilateralne i konsorcjalne przy udziale innych banków komercyjnych oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości komercyjnej i globalnej w mBanku, wyjaśnia: „W kredytach konsorcjalnych i emisjach zielonych obligacji bank pełni funkcję aranżera, agenta kredytu lub agenta zabezpieczeń oraz agenta ESG.”
Adam Pers zaznacza, że Polska gospodarka stoi przed ogromnym wyzwaniem transformacji energetycznej, która jest nie tylko istotna ze względu na ochronę środowiska, ale również pozwala na obniżenie cen prądu w Polsce, które są jednymi z najwyższych w Europie. „Sfinansowanie zmiany tzw. miksu energetycznego będzie wyzwaniem dla sektora bankowego i finansowego, w które mBank od lat aktywnie się włącza” – dodaje Adam Pers.
Źródło: media.mbank.pl