Zużycie energii odnawialnej nabrało rozpędu

Produkcja czystej energii rośnie w najszybszym tempie od dwóch dekad. Rządy kilku krajów przyznały kontrakty na budowę elektrowni, które umożliwią wytworzenie rekordowych ilości energii ze źródeł odnawialnych. Jednak to wciąż za mało, aby zrównoważyć zużycie paliw kopalnych, które obecnie są dominującym źródłem energii na świecie.

Chociaż w 2020 roku globalny popyt na energię zmniejszył się i zużycie większości paliw spadło, to rynek energii odnawialnej nadal wykazywał wzrosty. Odnawialne źródła energii były jedynym źródłem energii, na które wzrosło zapotrzebowanie w 2020 roku.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała dane w nowym raporcie. Dokument pokazuje, że w 2020 roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych rosła najszybciej od dwóch dekad. Nowe moce ze źródeł odnawialnych wzrosły aż o 45%. W rezultacie do światowych dostaw energii przybyło prawie 280 GW. Jest to najwyższy jak dotąd wzrost rok do roku od 1999 roku.

Wykres: Nowa instalowana moc GW z podziałem na regiony i technologie
Źródło: International Energy Agency (IEA) via The Economist

Przyczyny wzrostu energii z odnawialnych źródeł

Przyczyn mogło być kilka. Na załączonym wykresie widać, że w czwartym kwartale 2020 roku dodano dwukrotnie więcej mocy pochodzących z odnawialnych źródeł energii niż w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku. Jest to m.in. skutek rządowych programów dotacji przeznaczonych na zainstalowanie dodatkowych mocy odnawialnych. Przede wszystkim dotyczy to Stanów Zjednoczonych, Chin, Wietnamu.

Większość środków przeznaczono na budowę nowych elektrowni słonecznych i wiatrowych. Mniejsza część trafiła do instalacji wykorzystujących wodę. Ogromny przyrost nowych instalacji w Chinach wiąże się z tym, że dotowane projekty wymagały podłączenia instalacji do sieci do końca 2020 roku.

Ponadto zauważalnego wzrostu doświadczył również rynek korporacyjnych długoterminowych umów na dostawy energii elektrycznej. Przede wszystkim było to widoczne w Unii Europejskiej, gdzie kraje zobowiązały się zrealizować ambitne cele klimatyczne do 2030 roku.

Prognozowane wzrosty na kolejne lata

Rządy kilku krajów przyznały kontrakty na budowę elektrowni, które umożliwią wytworzenie rekordowych ilości energii ze źródeł odnawialnych. Zatem oczekuje się, że trend wzrostowy na rynku energii odnawialnej utrzyma się w nadchodzących latach. Aktualizacja rynku przewiduje nowe globalne zwiększenie mocy odnawialnych w latach 2021 i 2022. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej można się spodziewać 270 GW nowych mocy w bieżącym roku i prawie 280 GW w 2022 roku.

Rynek paliw kopalnych się nie zmniejsza

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej z kwietnia wynika, że emisje dwutlenku węgla związane z energią wzrosną o prawie 5% w 2021 roku. Paliwa kopalne są wciąż dominującym źródłem energii na świecie i stale się rozwijają. Dodatkowo przewiduje się wzrost ich produkcji w 2021 roku.

W pewnej części jest to powiązane ze zniesieniem ograniczeń związanych z pandemią. Wznowienie lotów, pracy w fabrykach, codzienne dojazdy wielu ludzi do pracy i w inne miejsca – to wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na energię rośnie.

Wnioski

Podsumowując, obecne i przewidywane wzrosty na rynku energii odnawialnej to wciąż za mało, aby zrównoważyć zużycie paliw kopalnych. Biorąc pod uwagę rosnące ekonomiczne, zdrowotne i środowiskowe koszty spalania paliw kopalnych, obecny kształt rynku energetycznego nie gwarantuje równowagi ani bezpiecznej przyszłości.

Źródła:

https://www.economist.com/graphic-detail/2021/05/11/the-use-of-renewable-energy-is-accelerating?giftId=6467d093-6df6-4f07-8672-06443d89f0c5

https://www.iea.org/reports/renewable-energy-market-update-2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE