Zrównoważone materiały do produkcji baterii? O tak!

Obfitość i niski koszt sodu uczyniły go obiecującą alternatywą dla litu w systemie baterii jonowych. Perspektywy wykorzystania baterii sodowo-jonowych w obecnej technologii wydają się korzystne ? o ile spełnione zostaną wytyczne dotyczące kosztów, bezpieczeństwa, stabilności i gęstości energii.

W jaki sposób bioodpady można wykorzystać w bateriach sodowo-jonowych?

Na to pytanie ma nadzieję odpowiedzieć nowe partnerstwo strategiczne. Australijska firma Sparc Technologies zamierza współpracować z Queensland University of Technology (QUT) z nadzieją na znalezienie znaczącej alternatywy dla baterii litowo-jonowych. Zrównoważone materiały akumulatorowe są poszukiwane w związku z masowym zużyciem urządzeń technologicznych i pojazdów elektrycznych. Z kolei baterie sodowo-jonowe (NIBs) przyciągnęły uwagę całego świata do systemów magazynowania energii nowej generacji.

Potencjał baterii sodowo-jonowych

Wysokowydajny, tańszy, pochodzący ze zrównoważonych źródeł materiał anodowy dla baterii sodowo-jonowych mógłby zaspokoić zapotrzebowanie na rozwijającą się alternatywną technologię baterii. Naukowcy uważają, że baterie sodowo-jonowe mają znaczny potencjał w zakresie magazynowania energii w skali sieciowej i zastosowania mobilnego. Wood Mackenzie przewiduje, że baterie sodowo-jonowe wezmą udział w pasażerskich pojazdach elektrycznych i magazynowaniu energii, osiągając 20 GWh do 2030 r. w scenariuszu bazowym.

Istniejące materiały z węgla kamiennego są zazwyczaj pozyskiwane z węglowych prekursorów, takich jak smoła ? produkt uboczny przemysłu naftowego i gazowego ? które są poddawane długotrwałemu ogrzewaniu w wysokich temperaturach. Jest to bardzo energochłonny proces, który w połączeniu z wysokoemisyjnym surowcem ma znaczący wpływ na środowisko.

Zalety akumulatorów sodowo-jonowych

Akumulatory litowo-jonowe to bardzo dobra technologia, która w wielu przypadkach sprawdza się znakomicie. Ale okazuje się, że nowa technologia może być jeszcze lepsza. We wspólnym komunikacie prasowym Sparc/QUT przedstawiono zalety akumulatorów sodowo-jonowych w porównaniu ich z akumulatorami litowo-jonowymi. Do najważniejszych zalet zalicza się:

  • niższy koszt i większa dostępność surowców,
  • większe bezpieczeństwo i łatwość transportu,
  • podobne techniki produkcyjne do akumulatorów litowo-jonowych ? dzięki temu można korzystać z tych samych urządzeń produkcyjnych.

Zakres i cel projektu Sparc/QUT

W ramach projektu Sparc/QUT opracowany zostanie nowatorski proces produkcji węgla kamiennego z wykorzystaniem tanich, pozyskiwanych w sposób zrównoważony, zielonych odpadów biologicznych, przeznaczony dla przemysłu baterii sodowo-jonowych. Materiały z węgla kamiennego zostaną scharakteryzowane i przetestowane w ogniwach sodowo-jonowych, Testowanie odbędzie się w ośrodkach QUT zajmujących się rozwojem i testowaniem baterii, w tym w National Battery Testing Center i Central Analytical Research Facility.

Projekt Sustainable Hard Carbon Anode uzupełnia istniejącą działalność firmy Sparc w zakresie grafenu i energii odnawialnej. Grafen to dwuwymiarowy materiał składający się z atomów węgla ułożonych w siatkę heksagonalną; struktura ta tworzy unikalne i potężne właściwości, które można nadać produktom w celu poprawy ich wydajności.

Ramy długoterminowej współpracy pozwalają firmom Sparc i QUT na wspólną pracę nad identyfikacją i podejmowaniem nowych projektów.

Firma Sparc cieszy się z możliwości nawiązania strategicznego partnerstwa z QUT, rozpoczynając projekt w dziedzinie anod akumulatorowych, polegający na opracowaniu nowatorskiego procesu produkcji węgla kamiennego. Wykorzystanie łatwo dostępnego, zrównoważonego materiału bioodpadowego zapewni firmie Sparc silną propozycję wartości środowiskowej w porównaniu do konwencjonalnych źródeł węgla kamiennego.

Mike Bartels, dyrektor zarządzający Sparc

Mike Bartels dodał również, że materiały stosowane w bateriach sodowo-jonowych są dostępne. Co więcej, ich podaż nie jest kwestionowana, jak ma to miejsce w przypadku baterii litowo-jonowych. Jednocześnie zapewniają one większy poziom bezpieczeństwa w przypadku magazynowania energii na skalę przemysłową.

Historia związana z bateriami sodowo-jonowymi

Sód posiada wiele zalet jako kandydat na nową technologię baterii. Przede wszystkim jest niedrogi i dostępny w dużych ilościach. Z drugiej strony, jego ograniczone możliwości hamują wiele innych projektów badawczych i nadziei na zastosowanie go na dużą skalę.

W istocie, poważna niestabilność fazy stałej elektrolitu (SIĘ ? solid electrolyte interphase) tworzonej podczas wielokrotnych cykli utrudnia rozwój baterii sodowo-jonowych. Jednym z dylematów jest stabilizacja ciekłego rdzenia baterii, aby zapobiec problemom z wydajnością, jakie występowały w poprzednich projektach baterii sodowo-jonowych. Gdy bateria przechodzi przez powtarzające się cykle ładowania i rozładowywania, traci zdolność do utrzymywania ładunku.

Naukowcy z Cornell University odkryli również źródło uporczywego problemu ograniczającego trwałość akumulatorów sodowo-jonowych. Słaba trwałość wynika ze specyficznego przetasowania atomów podczas pracy baterii – przejścia fazowego P2-O2 – ponieważ jony podróżujące przez baterię zaburzają struktury kryształów i w końcu je łamią. Przemiana fazowa było przedmiotem zainteresowania naukowców. Jednak mechanizmy za nią stojące były trudne do zbadania, zwłaszcza podczas pracy baterii.

Co będzie potrzebne, aby dział badań i rozwoju Sparc/QUT dostarczył podobnych wyników niezawodności sodowo-jonowych baterii jak obecne wiodące źródła baterii?

Rywalizacja między technologiami akumulatorowymi

Trzy obecnie szeroko stosowane technologie akumulatorów to ołowiowa, litowa i przepływowa redoks wanadu. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najodpowiedniejszego składu chemicznego akumulatorów, aby spełnić potrzeby firmy w zakresie magazynowania energii.

Dojrzałość technologii

Ołów jest najbardziej dojrzałą komercyjnie z trzech technologii akumulatorów. Ponadto od wielu lat stanowi on podstawowe rozwiązanie wykorzystywane do magazynowania energii. Lit to kolejna dojrzała komercyjnie technologia w wymaganej obecnie skali. Dzięki wysokiej gęstości energii, lit jest obecnie dominującą technologią akumulatorów do magazynowania energii i występuje w wielu różnych kombinacjach chemicznych. Z kolei technologia redoksowych baterii wanadowych jest znana od ponad 50 lat. Jednak jest ona najmniej dojrzała komercyjnie spośród tych trzech technologii.

Trwałość

Ołów jest najbardziej zrównoważonym spośród 3 rodzajów baterii. Cechuje się 99% wskaźnikiem recyklingu i dobrze rozwiniętą gospodarką obiegową, która ponownie wykorzystuje i przetwarza ołów, elektrolit i plastikowe komponenty zużytych baterii. Wanad nadaje się do wielokrotnego użytku prawie w nieskończoność. Elektrolit, który stanowi większość systemu baterii wanadowych, można wysuszyć, w razie potrzeby oczyścić, a następnie wykorzystać w innym systemie. Wskaźnik recyklingu litu wynosi mniej niż 5%, ze względu na koszt i złożoność procesu. Bateria litowa musi zostać rozebrana i rozdrobniona, a następnie przetopiona lub rozpuszczona w kwasie.

Czas działania

Wanad jest najlepiej przystosowany do długookresowego magazynowania energii (czas działania 6 lub więcej godzin). Ma on większą powierzchnię, ale łatwiej go rozbudować. Natomiast lit jest odpowiedni dla krótkiego i średniego czasu (od kilku minut do czterech godzin pracy). Ołów również sprawdza się najlepiej w przypadku krótkiego i średniego czasu pracy. Szczególnie w sytuacjach, gdy głębokość rozładowania jest dość płytka, a niski koszt początkowy to główny czynnik decydujący.

Okres użytkowania, żywotność

Okres użytkowania baterii litowej wynosi około 10-15 lat. Natomiast wanadowej może trwać ponad 30 lat. Akumulatory ołowiowe mogą mieć okres użytkowania do 30 lat, w zależności od konstrukcji i zastosowań.

Bezpieczeństwo

Wszystkie 3 systemy baterii są generalnie bezpieczne, przy założeniu braku wad i uszkodzeń.

Łańcuch dostaw

Ołów jest łatwo dostępny i produkowany w Stanach Zjednoczonych. Krajowy recykling zapewnia 73% krajowego zapotrzebowania na ołów. Stany Zjednoczone posiadają około 4% rezerw litu, a produkują mniej niż 2% światowej podaży. Obecnie nie ma krajowej produkcji wanadu w USA, przez co Stany Zjednoczone są uzależnione od źródeł zagranicznych.

Przemyślenia końcowe

Obawy dotyczące energii i klimatu zwiększyły potrzebę badań w kierunku magazynowania energii elektrycznej. Ze względu na wyjątkowe zalety baterii sodowo-jonowych, takie jak koszty i niemal nieograniczone zasoby, zainteresowanie nimi wyraźnie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat.

Projekt Sparc/QUT daje nadzieję na dodatkowe zasoby zrównoważonych materiałów akumulatorowych i potencjał do włączenia bardziej przyjaznych dla środowiska i jeszcze tańszych opcji niż akumulatory litowo-jonowe.

Źródło:

Sustainable Battery Materials? Yeah, Right ? Or, Right On!, CleanTechnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE