Zakład recyklingu baterii w Zawierciu

Firma zajmująca się odzyskiem metali zdobyła finansowanie na budowę zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych. Obiekt powstaje w Zawierciu. Natomiast uzyskane wsparcie ma formę pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Pożyczka od EBOR dla Elemental Holding

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przyznał pożyczkę dla Grupy Elemental Holding. Kwota 52 mln EUR, czyli ok. 244 mln zł zostanie przeznaczona na sfinansowanie budowy nowoczesnego zakładu recyklingu baterii w Zawierciu. Projekt ten realizuje spółka Elemental Strategic Metals należąca do Grupy Elemental Holding. Dodatkowo w ramach przyznanych środków planuje się zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które mają wytwarzać energię elektryczną na potrzeby zakładu.

Dzięki dużemu wsparciu finansowemu dla tego projektu, Grupa Elemental Holding ma możliwość rozszerzenia swojej działalności i wejścia na nowy, rozwijający się rynek recyklingu akumulatorów litowo-jonowych.

Odzyskiwanie cennych pierwiastków

Misją zakładu budowanego w Zawierciu będzie odzyskiwanie cennych pierwiastków w ramach procesu recyklingu. Recyklingowi będą poddawane przede wszystkim zużyte akumulatory litowo-jonowe z samochodów elektrycznych, katalizatory samochodowe, baterie z laptopów, telefonów komórkowych i wielu innych urządzeń. Odzyskiwane z nich pierwiastki to głównie lit, kobalt, platyna, pallad oraz rod.

Spółka chce produkować w zakładzie metale szlachetne i inne wartościowe materiały. Idea jest taka, że materiały będzie można ponownie użyć jako wsad w produkcji nowych baterii lub wykorzystać do innych zastosowań:

Nasz projekt powstaje w oparciu o wszelkie standardy środowiskowe i ma na celu wsparcie odpowiedzialnego zarządzania ograniczonymi zasobami w gospodarce o obiegu zamkniętym poprzez recykling metali z grupy platynowców.

Paweł Jarski, prezes Elemental Holding

Jeden z pierwszych zakładów recyklingu baterii

Budowa zakładu w Zawierciu jest niezwykle ważną inwestycją bateryjną w Polsce, która w dodatku jest jedną z pierwszych w całej Europie.

Paweł Jarski, prezes Elemental Holding

Całkowity koszt rozbudowy zakładu w Zawierciu to ok. 120 mln EUR. Jak informuje firma, będzie to jeden z pierwszych zakładów wdrażających nowe technologie produkcji w Unii Europejskiej. W październiku 2021 roku zawarto umowę dotyczącą nabycia gruntów przemysłowych w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu. W tej chwili trwa budowa obiektu. Natomiast uruchomienie zakładu zgodnie z planem powinno nastąpić w 2023 roku.

Już wcześniej ogłoszono, że produkcja ma się odbywać w dwóch ciągach technologicznych, w oparciu o technologie rozwijane m.in. we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Śląskiej oraz z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Metali Nieżelaznych, a także z wiodącymi światowymi dostawcami zaawansowanych urządzeń produkcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE