Wsparcie magazynów energii w Czechach

Kraje naszego regionu Europy pracują nad stabilnością oraz efektywnością przydomowych instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Jak wiemy, w Polsce zapowiadane jest wsparcie dla magazynów energii w programie Mój Prąd 4.0. Natomiast dziś przyjrzymy się systemowi wsparcia magazynów energii w Czechach. 

Zasady wsparcia magazynów energii w Czechach

Zgodnie z programem wsparcia magazynów energii w Czechach można liczyć na dofinansowanie do kwoty 200 tys. koron czeskich (KCz). Jest to równowartość ok. 40 tys. złotych. Określona kwota maksymalna dotyczy całej instalacji, co oznacza, że nie można wnioskować o maksymalną kwotę dla fotowoltaiki i dodatkowo o wsparcie dla magazynów energii. Pisząc prościej, dofinansowanie łączne dla obu elementów nie może przekroczyć kwoty wskazanej powyżej. Ponadto beneficjenci programu powinni wykazać, że budynek, dla którego wnioskuje się o wsparcie, będzie możliwy do zamieszkania w ciągu dwóch lat. Dofinansowanie obejmuje stare i nowe budynki.

Jednocześnie występuje założenie, że wielkość kwoty wsparcia nie może być większa niż 50% wartości planowanej inwestycji. Chociaż autorzy programu nie podają górnych limitów mocowych samej instalacji, to jednak środki z dofinansowania mogą objąć nie więcej niż 10 kWp. Dodatkowo w przypadku magazynów energii zarządzono, że wsparcie można uzyskać dla akumulatora o pojemności maksymalnie dwukrotnie większej niż moc instalacji fotowoltaicznej.

Przykład: Jeśli moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 2 kWp, to dofinansowanie otrzyma magazyn energii o pojemności do 4 kWh.

Instalacje zapewniające autokonsumpcję

W tym przypadku proponowane dofinansowanie do instalacji zaczyna się od 40 tys. KCz (równowartość ok. 8 tys. zł) za 2 kWp instalacji. Przy okazji trzeba dodać, że instalacje mniejsze od 2 kWp nie otrzymują wsparcia. Ponadto za każdy dodatkowy 1 kWp, aż do 10 kWp, przysługują środki w wysokości kolejnych 10 tys. KCz (równowartość ok. 2 tys. zł). Zatem potencjalnie na instalację o maksymalnym rozmiarze 10 kWp może pozyskać środki w wysokości 120 tys. KCz (równowartość ok. 24 tys. zł).

Instalacje z systemem magazynowania energii

W przypadku instalacji posiadających magazyn energii mówi się o dalszym wsparciu sięgającym 60 tys. KCz (równowartość ok. 12 tys. zł) za 2 kWp z magazynem. Ponadto za każdy kolejny 1 kWp, aż do 10 kWp,  można otrzymać kolejne 10 tys. KCz (równowartość ok. 2 tys. zł). Oddzielnie proponuje się dofinansowanie dla samego magazynu energii. W tym przypadku za każde 1 kWh można pozyskać 10 tys. KCz (równowartość ok. 2 tys. zł) dofinansowania. Przy czym istnieje zastrzeżenie, że minimalna pojemność magazynu powinna być nie mniejsza niż moc samej instalacji, czyli 2 kWh.

Reasumując, w omawianym przykładzie wsparcie dla instalacji to 80 tys. KCz (równowartość ok. 16 tys. zł). Z tego 60 tys. KCz (równowartość ok. 12 tys. zł)  jest wsparciem fotowoltaiki z instalacją do magazynowania energii. Natomiast 20 tys. KCz (równowartość ok. 4 tys. zł) wsparciem przysługującym za sam magazyn energii.

Instalacje zasilające pompy ciepła

Oprócz powyższych sytuacji system wsparcia w Czechach obejmuje dofinansowanie przeznaczone dla instalacji zasilających pompy ciepła. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o minimalnej mocy 2 kWp, przygotowanej do zasilania pompy ciepła, mówi się o wsparciu sięgającym 100 tys. KCz (równowartość ok. 20 tys. zł). Jeśli jednak zwiększeniu ulegnie moc instalacji i dodatkowo uwzględni się pojemność magazynu energii 6 kWh, można uzyskać maksymalne wsparcie, jakie przewidziano w programie – 200 tys. KCz (równowartość ok. 40 tys. zł). Oczywiście, musi być jednocześnie spełnione wspomniane we wstępie założenie, według którego kwota wsparcia nie może przekroczyć 50% wszystkich kosztów.

Instalacje hybrydowe i wsparcie dla nich

Czeski system wsparcia docenia prawidłowo zaprojektowane instalacje hybrydowe. Świadczy o tym chociażby podejście do tematyki pomp ciepła:

Dla instalacji z pompą ciepła, w przypadku gdy w budynku już jest zamontowane takie urządzenie, a zakłada się samą fotowoltaikę, wsparcie jest zgodne z wytycznymi dla instalacji PV. Jeśli jednak dopiero zamierzamy kupić pompę ciepła, zyskujemy jednorazowy bonus w wysokości 140 000 KCz (28 tys. PLN) oraz dodatkowe 10 000 KCz za stworzenie systemu hybrydowego. Co ciekawe, instalacja wallboxa to dodatkowe 30 000 KCz + 10 000 KCz za stworzenie hybrydy.

GLOBEnergia

W Czechach system wsparcia instalacji związanych z energią daje też dodatkowe możliwości otrzymania środków. Np. można dostać 5 tys. KCz wsparcia na przygotowanie dokumentacji wykonawczej. Dodatkowo kwota ta może zostać powiększona o 10% w przypadku trzech najuboższych regionów Czech.

Czeski i polski system wsparcia – cechy wspólne

Okazuje się, że system wsparcia energetyki stosowany w Czechach może być znakomitym punktem odniesienia do projektów podejmowanych w Polsce. Oba kraje znajdują się bowiem na podobnym poziomie rozwoju – także pod względem energetyki i zasobów finansowych.

Czechy to kraj o w miarę zbliżonym do naszego poziomie rozwoju i zamożności społeczeństwa. Warto przyjrzeć się proponowanym rozwiązaniom, bo być może podobne pomysły uda się wprowadzić także w Polsce.

Dariusz Siwek, BMZ Poland

Podobnie jak w przypadku zapowiadanego programu Mój Prąd 4.0, w Czechach również strumień wsparcia obejmuje instalacje fotowoltaiczne współpracujące z magazynami energii. Ponadto środki mogą być przeznaczone także na inne urządzenia, m.in. takie, które służą do produkcji energii cieplnej lub do ładowania pojazdów elektrycznych.

Źródła:

MKiŚ ogłosiło czwartą odsłonę programu „Mój Prąd” (teraz-srodowisko.pl)

Wsparcie dla magazynów energii (GLOBEnergia)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE