W Hiszpanii staną wielkoskalowe systemy magazynowania energii w ciekłym powietrzu. Jest to element długoterminowej hiszpańskiej strategii energetyczno-klimatycznej. Dostawca technologii Highview Power zapowiedział realizację projektów w czterech hiszpańskich regionach.
19 maja 2021 roku firma Highview Power podała w oficjalnym komunikacie, że planuje zrealizować w Hiszpanii kilka nowych projektów. Ich celem jest zbudowanie wielkoskalowych systemów magazynowania energii w ciekłym powietrzu.
Decyzja Highview Power nastąpiła po rozpoczęciu budowy pierwszego komercyjnego projektu tego typu na dużą skalę. Na północy Anglii powstaje system 50 MW/250 MWh. Zgodnie z planem jego oddanie do użytku nastąpi w 2022 roku. Oprócz tego, Highview Power pracuje nad projektami w Stanach Zjednoczonych i zamierza rozpocząć nowe realizacje w Chile i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Dlatego firma utworzyła spółkę joint venture z firmą Enlasa z Chile.
Projekty Highview Power w Hiszpanii
Firma opracowała instalację o nazwie CRYOBattery. Jej działanie polega na schładzaniu powietrza do -196°C. Następnie magazynowaniu go pod niskim ciśnieniem i podgrzewaniu w celu napędzania turbin i wytwarzania energii. Informacje o obiekcie CRYOBattery znajdziesz też w artykule o projekcie magazynu energii w Carrington.
Projekty będące w planach obejmują do 2 GWh systemów magazynowania energii w ciekłym powietrzu. Według wstępnych szacunków wdrożenie 2 GWh oznaczałoby inwestycje w wysokości około 1 mld USD. W tej chwili firma przewiduje wykonanie łącznie siedmiu projektów. Każda z tych realizacji będzie miała około 50 MW mocy znamionowej przy pojemności 300 MWh. Nowe instalacje staną na terenie czterech regionów: Asturia, Kantabria, Kastylia i Leon oraz Wyspy Kanaryjskie.
Hiszpania wyraźnie dostrzega pilną potrzebę zajęcia się zmianami klimatycznymi. Wierzymy, że CRYOBattery firmy Highview Power będzie kluczowym elementem jej strategii.
Zalety technologii wdrażanej przez Highview Power
Przede wszystkim dostawca technologii twierdzi, że nowe instalacje zrównoważą sieć. Jednocześnie będą mogły wykonywać tą samą pracę, którą tradycyjnie obsługiwały paliwa kopalne. Oprócz tego zalety obejmują możliwość zwiększenia pojemności systemów magazynowania energii bazujących na ciekłym powietrzu. Zdaniem firmy nowe rozwiązanie nie powinno budzić obaw. Ponieważ wszelkie użyte techniki, zasady inżynierii i sprzęty opierają się na sprawdzonych technologiach wykorzystywanych w innych branżach.
Strategia energetyczno-klimatyczna Hiszpanii
Projekty Highview Power w Hiszpanii to część realizacji strategii energetyczno-klimatycznej tego kraju. Hiszpania, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, zobowiązała się do pełnej dekarbonizacji swojej gospodarki do 2050 roku. W związku z tym kraj ten wkłada dużo wysiłku w realizację postanowień polegających na przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Między innymi planuje wycofanie elektrowni węglowych i atomowych. W zamian za to chce zbudować ponad 50 GW nowych mocy pochodzących z energii odnawialnej, w tym 20 GW energii z wiatru i 30 GW energii słonecznej. Co więcej, strategia Hiszpanii zakłada wdrożenie 20 GW magazynów energii do 2030 roku.
W miarę jak Hiszpania dodaje więcej odnawialnych źródeł energii do sieci, długoterminowe magazynowanie energii będzie odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu stabilności sieci i pomocy krajowi w osiągnięciu celów dekarbonizacji określonych w Narodowym Planie na rzecz Energii i Klimatu.
Źródła: