W Żarnowcu powstanie największy bateryjny magazyn energii w Europie

Grupa PGE ogłosiła przygotowania do uruchomienia postępowania zakupowego na zaprojektowanie i budowę wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii elektrycznej w formule „pod klucz”. Planowany magazyn będzie miał moc do 263 MW oraz minimalną pojemność 900 MWh. Projekt zlokalizowany zostanie w sąsiedztwie Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, należącej do Grupy PGE.

Inwestycje w OZE i stabilność systemu

Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwórczym zwiększa zapotrzebowanie na efektywne magazynowanie energii. Prezes PGE, Dariusz Marzec, podkreślił, że inwestycje w bateryjne magazyny energii, takie jak ten planowany w Żarnowcu, są kluczowe dla poprawy stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) w trakcie transformacji energetycznej. Magazynowanie energii przyczyni się również do zapewnienia stabilnych przychodów dla PGE.

Przetarg i warunki uczestnictwa

Postępowanie zakupowe zostanie przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Planowany termin formalnego wszczęcia przetargu to przełom czerwca i lipca 2024 roku. Warunki udziału w postępowaniu zostały opublikowane 30 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz udostępnione w Systemie Zakupowym Grupy PGE. Projekt magazynu energii w Żarnowcu ubiega się również o dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO), co podkreśla znaczenie dotrzymania terminów realizacji inwestycji.

Kluczowy projekt dla PGE i Europy

Planowany magazyn energii w Żarnowcu będzie największą tego typu instalacją w Europie. Pozwoli na świadczenie regulacyjnych usług systemowych na rzecz Operatora Sieci Przesyłowej oraz na bilansowanie lokalnych, lądowych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim. Projekt posiada już podpisaną umowę przyłączeniową, uruchomioną spółkę celową, pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii oraz zgłoszenie do certyfikacji ogólnej na rynek mocy.

Źródło: gkpge.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE