W Holandii powstanie jeden z największych systemów magazynowania energii w Europie

Deweloper Corre Energy specjalizujący się w rozpowszechnianiu systemów magazynowania energii odnawialnej, podpisał umowę joint venture z holenderską firmą SemperPower – liderem lokalnego rynku w dziedzinie BESS. Współpraca ma na celu realizację zaawansowanego projektu magazynowania energii w Zuidwending (ZW1) w Holandii.

Zuidwending – strategiczne miejsce na holenderskiej mapie OZE

Zuidwending położone jest niedaleko Veendam, około 20 kilometrów od najbliższego wybrzeża. W okolicy znaleźć można wiele morskich farm wiatrowych i słonecznych. To także tam powstają jaskinie solne, których zadaniem będzie magazynowanie wodoru. W związku z dynamicznym rozwojem OZE na tym terenie, deweloper Corre Energy oraz firma SemperPower postanowiły rozpocząć inwestycję mającą na celu budowę olbrzymiego systemu magazynowania energii.

Ma to być odpowiedź na bieżące potrzeby oraz zapowiedzi państwowego operatora sieci elektroenergetycznej TenneT, który kilka tygodni temu wskazał, że budowa infrastruktury elektroenergetycznej w Holandii musi znacząco przyspieszyć, by ciągu następnej dekady podwoić swoje obecne zasoby.

Nowoczesny system magazynowania w Zuidwending

W ramach umowy, której wartość początkowa wynosi 7 milionów euro, Corre Energy i SemperPower będą wspólnie pracować nad projektem, który docelowo będzie zbudowany z akumulatorów o łącznej mocy 320 MW i pojemności 640 MWh. Przewiduje się, że projekt zostanie uruchomiony pod koniec 2026 roku. Ma on pełnić rolę kluczowego rozwiązania w zakresie równoważenia sieci w Holandii i zaspokajać rosnące potrzeby w zakresie zagospodarowania energii pochodzącej z niestabilnych źródeł OZE. Spółka joint venture szacuje, że dzięki inwestycji będzie można uniknąć ponad 70 000 ton dwutlenku węgla rocznie. Projekt uzupełnia także plany Corre Energy dotyczące magazynowania energii w sprężonym powietrzu (CAES) i zapewnia spółce dodatkowe źródło przychodów w najbliższej przyszłości.

Podpisanie umowy miało pozytywny wpływ na akcje Corre Energy, które wzrosły o 21%. Jest to szczególnie istotne w kontekście spadku wartości akcji firmy o 86% w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz spadku zasobów gotówkowych do zaledwie 1,08 miliona euro na koniec ubiegłego roku. W celu stabilizacji sytuacji finansowej, Corre Energy niedawno zebrała 2,76 miliona euro ze sprzedaży akcji inwestorom.

Dyrektor naczelny Corre Energy, Keith McGrane, podkreślił, że transakcja z SemperPower „przyspiesza i poszerza profil dochodów Zuidwending, zapewniając jednocześnie krytyczne magazynowanie energii w celu zaspokojenia przyszłych potrzeb w zakresie zużycia”. Dodał również, że współpraca z holenderskim partnerem stanowi model, który może być powielany i skalowany w przyszłości.

Niniejsze przedsięwzięcie nie jest jedynym działaniem Corre Energy. Na uwagę zasługuje między innymi Green Hydrogen Hub o mocy 320 MW w Danii czy plany budowy trzech magazynów sprężonego powietrza w Niemczech.

Źródło: corre.energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE