VPI wchodzi na rynek niemiecki z inwestycją w magazyny energii o mocy 500 MW

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
vpi

Firma energetyczna VPI ogłosiła strategiczną współpracę z norweską spółką Quantitas Energy, specjalizującą się w magazynowaniu energii. W ramach tej kooperacji planowane jest wdrożenie systemów magazynowania energii (BESS) o łącznej mocy 500 MW i pojemności 1 GWh w Niemczech.

VPI wchodzi na nowy rynek

Marka VPI będąca częścią Vitol Group, skupiała się do tej pory na rynku Wielkiej Brytanii i Irlandii. To tam realizowała i realizuje szereg inwestycji dotyczących między innymi elektrowni CCGT (Damhead Creek) czy systemów magazynowania energii (Lumcloon and Shannonbridge). Obecnie spółka planuje rozszerzenie swojej działalności na rynek niemiecki. Pomóc ma w tym strategiczna współpraca z Quantitas Energy. Jak zaznaczył Jorge Pikunic, prezes VPI, norweski partner posiada rozbudowany portfel projektów oraz silne relacje z niemieckimi interesariuszami, w tym właścicielami gruntów, samorządami lokalnymi i operatorami systemów dystrybucyjnych. Dodał także: „razem możemy pomóc w rozwoju infrastruktury potrzebnej do ułatwienia niemieckiej transformacji energetycznej”.

Szczegóły finansowe projektu

VPI planuje zainwestować do 450 milionów euro w ciągu najbliższych 3–5 lat, realizując wspólnie z Quantitas Energy dziesięć projektów magazynów energii. Większość z nich powstanie w północno-wschodnich Niemczech. Każdy z magazynów będzie zróżnicowany pod względem wielkości, jednak dominować będą systemy o mocy około 60 MW.

Inwestycja VPI w systemy magazynowania energii jest kluczowym krokiem w realizacji niemieckiej transformacji energetycznej, wspierając rozwój infrastruktury potrzebnej do efektywnego zarządzania odnawialnymi źródłami energii oraz stabilizacji sieci energetycznych w regionie. Jest to o tyle ważne, że jak wspominaliśmy w jednym z poprzednich materiałów, udział OZE w miksie energetycznym kraju bije kolejne rekordy.

Źródło: renewablesnow.com

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty