USA przeznaczą 786 mln USD na australijskie projekty związane z surowcami krytycznymi

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
surowce

Export-Import Bank of the United States (EXIM) zaoferował finansowanie dłużne w wysokości 786 mln USD, w celu wsparcia dwóch australijskich firm w rozwoju łańcuchów dostaw minerałów krytycznych, niezbędnych dla przyszłości technologii i zrównoważonej energetyki.

Wsparcie dla American Rare Earths

Jednym z beneficjentów wsparcia jest American Rare Earths, firma zajmująca się surowcami krytycznymi. 24 września firma ogłosiła, że otrzymała list intencyjny od EXIM, oferujący finansowanie w wysokości 456 mln USD. Środki mają zostać przeznaczone na budowę i eksploatację kopalni Cowboy State Mine w Halleck Creek, w stanie Wyoming.

Melissa Sanderson, członkini zarządu American Rare Earths, zaznaczyła, że firma liczy na to, iż dzięki wsparciu EXIM uda się przyciągnąć dodatkowe, prywatne inwestycje na rozwój projektu. Pakiet finansowania w ramach inicjatywy „Make More In America” przewiduje 15-letni okres spłaty.

Inwestycje w produkcję litu

Tego samego dnia australijska firma Anson Resources ogłosiła, że EXIM zaoferował jej 330 mln USD na wsparcie budowy zakładu produkcji litu w Paradox Basin, w stanie Utah.

Bruce Richardson, prezes Anson Resources, podkreślił, że USA dążą do rozwijania niezależnych źródeł minerałów krytycznych, a Paradox, który może być największym źródłem litu w USA, ma odegrać w tym kluczową rolę.

Rywalizacja z Chinami

Projekty wsparte przez EXIM są częścią szerszych działań Stanów Zjednoczonych i Australii mających na celu zmniejszenie globalnej dominacji Chin w sektorze minerałów krytycznych. Chiny obecnie kontrolują ponad 80% światowej podaży tych minerałów. W ubiegłym roku oba kraje powołały grupę zadaniową ds. minerałów krytycznych, która ma na celu przyciąganie inwestycji oraz wspieranie przetwórstwa.

Źródło: mining-technology.com

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty