UE powinna wzmocnić rozwój rynku magazynowania energii

Nie ulega wątpliwości, że magazyny energii, OZE i bezpieczeństwo energetyczne są ściśle ze sobą powiązane. Magazyny energii są niezbędne, aby zapewnić dostęp do przystępnej cenowo zielonej energii elektrycznej. Dlatego też UE powinna podjąć konkretne działania ułatwiające rozwój branży magazynów energii.

Decydenci dostrzegają znaczenie magazynowania energii

Unijni decydenci i osoby odpowiedzialne za regulacje są coraz bardziej w tym temacie zgodni. Ostatnio zauważają już, że Europa potrzebuje masowych wdrożeń magazynów energii, aby złagodzić skutki zmiany klimatu i zrealizować wyznaczone cele w zakresie energii, mające doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE.

Istnieje wyraźna potrzeba magazynowania, aby pomóc rozwiązać wyzwania, przed którymi stoimy w obecnym kryzysie energetycznym, i jest to kluczowe, jeśli chcemy osiągnąć nasze nowo uzgodnione strategiczne cele energetyczne w Europie.

Lars Stephan, kierownik ds. polityki i rozwoju rynku w firmie Fluence

Plan a rzeczywistość – potrzeba działań

Odpowiednie regulacje mogą pomóc w rozwoju rynku magazynów energii. Ważne jest, by Unia Europejska o nie zadbała. Jednak sam plan nie wystarczy. Rządzący muszą prowadzić konkretne działania polityczne, dzięki którym rynek magazynowania energii się będzie rozwijał. Wydaje się, że Europa na razie nie spisuje się pod tym względem najlepiej, bo wdrażanie magazynów energii przebiega tu wolniej niż wcześniej zakładano i wolniej niż np. w Australii, USA czy Wielkiej Brytanii. To powinno się zmienić.

REPowerEU

Jako reakcja na zakłócenia na globalnym rynku energii Komisja Europejska przedstawiła REPowerEU. Główny cel tego Planu mówi o uniezależnieniu się Europy od paliw kopalnych z Rosji. Na szczęście w swojej ostatecznej formie dokument zawiera również wzmianki o magazynach energii i ich roli w realizacji tej strategii. Wspomina także o tym, że zdolność do równoważenia sieci oraz podaży i popytu na energię jest istotna dla celów długoterminowych.

REPowerEU wyznacza cel, zgodnie z którym do 2030 roku 45% europejskiej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jednak pewnym niedociągnięciem jest brak wyznaczonych punktów odniesienia dla ilości lub proporcji magazynowania energii w stosunku do jej wytwarzania. UE powinna opracować strategiczne ramy magazynowania energii, a następnie sprawnie je wdrożyć.

Czy Europa sprosta wyznaczonym celom?

Istnieje ryzyko, że obecne działania UE nie są wystarczające, aby osiągnąć cele związane z transformacją energetyczną, stąd apel o większe zaangażowanie. Wyzwanie jest duże, bo trzeba wspomnieć, że UE może potrzebować nawet 187 GW magazynów energii do 2030 r. – tak oszacowała grupa handlowa European Association for Storage of Energy.

Europa potrzebuje zatem szybkiego wprowadzenia sprawdzonych i skalowalnych technologii, aby zwiększyć elastyczność sieci i umożliwić bezpieczną i wydajną integrację generacji odnawialnej.

Lars Stephan

Oznacza to ogromne wyzwanie. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że akumulatorowe magazynowanie energii jest stosunkowo nową i złożoną technologią. Jednakże, jak zapewnia Lars Stephan, takie systemy na dużą skalę można wdrożyć w ciągu około półtora roku, więc ich wpływ na zmniejszenie zmienności cen energii elektrycznej może być widoczny dość szybko. To kolejna korzyść jaką możemy uzyskać dzięki wdrożeniom magazynów energii.

Źródła:

European Union ‘recognises need for energy storage, now needs pathway to get there’, energy-storage.news

Batteries could save Europe millions in energy system costs with the right market reforms, energy-storage.news

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE