Technologia optymalizująca zużycie własne energii

Solar iBoost+ to propozycja brytyjskiej firmy Marlec. Urządzenie to zbudowane jest dzięki innowacyjnej technologii. Celem jego istnienia jest optymalizacja zużycia własnego energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, co pozwala obniżyć koszty.

Niewykorzystywanie w pełni produkowanej energii ze źródeł odnawialnych i oddawanie jej do sieci wiąże się z wymiernymi startami finansowymi. Dlatego obecnie trwają badania i wiele firm technologicznych proponuje lub szuka rozwiązań optymalizujących zużycie własne energii. Wszystko po to, by zminimalizować wydatki na rachunki. Firma Marlec wypuściła na rynek urządzenie o nazwie Solar iBoost+. Ma ono za zadanie umożliwić wykorzystanie większej ilości darmowej energii wytwarzanej przez system fotowoltaiczny.

Funkcje Solar iBoost+

Zazwyczaj jest tak, że domowa instalacja fotowoltaiczna w ciągu dnia generuje większą ilość energii ze Słońca niż dane gospodarstwo domowe jest w stanie zużyć w czasie rzeczywistym. Niezużyta energia to nadwyżka z produkcji, która następnie jest wysyłana do sieci. Dzieje się to automatycznie. Jednak urządzenia takie jak Solar iBoost+ mają sprawić, że większa część energii będzie wykorzystywana.

Solar iBoost+ pozwala bardziej obniżyć rachunki za energię dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii słonecznej i podgrzewaniu wody. Mówiąc inaczej, firma umożliwia wykorzystanie większej ilości „darmowej” energii słonecznej, czyli umożliwia optymalizację jej zużycia. Co w efekcie zmniejsza ilość energii z innych źródeł, którą w innej sytuacji trzeba byłoby kupić.

Zasada działania Solar iBoost+

Najważniejsze części urządzenia to kontroler i nadajnik, który znajduje się przy liczniku energii i korzysta z podawanych przez niego danych.

System domowy działa tak, że ilość wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii porównuje się z ilością energii zużywanej przez domowników. Jeśli urządzenie rozpozna nadprodukcję energii w wysokości 100 W lub więcej, to ten nadmiar kieruje się do grzałki zanurzeniowej. Natomiast grzałka podgrzewa wodę przy maksymalnym ustawieniu termostatu.

W ten sposób odbywa się optymalizacja zużycia własnego energii z fotowoltaiki. Dzięki urządzeniu część nadmiaru energii można zatrzymać w domu i wykorzystać, co wpływa pozytywnie na ekonomiczność. Urządzenie może być używane w budynkach wyposażonych w zasobnik wody z grzałką o mocy do 3kW. Dodatkowo sterownik obsługuje nawet dwa niezależne obwody (2x3kW).

Koszty urządzenia Solar iBoost+

Firma Marlec podaje całkowity koszt dla Solar iBoost+. Prawdopodobnie wyniesie on 250-300 funtów. Jednak cena nie jest stała a jej wysokość będzie zależała m.in. od dostawcy. Producent nie opublikował też kosztu montażu, ale podał ceny akcesoriów i części zmiennych.

Inne rozwiązania optymalizujące zużycie energii

Optymalizacja zużycia własnego energii to ważny temat z punktu widzenia osób oszczędnych, myślących ekologicznie i posiadających panele słoneczne. Zmiana nawyków pozwala uzyskać tylko niewielką poprawę w zakresie optymalizacji zużycia produkowanej energii na potrzeby własne. Firmy zajmujące się technologią o tym wiedzą i sytuację tę wykorzystują oferując nowe produkty. Dlatego urządzenie Solar iBoost+, które pochodzi z rynku brytyjskiego, nie jest jedynym pomysłem tego typu.

Jak już napisaliśmy wcześniej, więcej firm prowadzi prace mające na celu optymalizująca zużycie własne energii. W Polsce swoje rozwiązanie oferuje np. firma Fronius. Firma chwali się, że jej technologia potrafi podnieść stopień samowystarczalności nawet do 50%. Przedstawiciel firmy zauważa:

„w nowoczesnych zbiornikach ciepłej wody użytkowej w zasadzie nie jest istotny moment pozyskania energii wykorzystanej do podgrzewania wody – potrafią one utrzymywać uzyskaną temperaturę przez kilkadziesiąt godzin. Podobnie w przypadku energooszczędnych, dobrze izolowanych budynków, załączenie pompy ciepła do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń może być przesunięte w czasie. Urządzenia te idealnie zatem nadają się do sterowania, a co za tym idzie – inteligentnego magazynowania wytwarzanej energii w postaci ciepła (lub chłodu).”

Zastosowanie tego typu urządzeń wydaje się szczególnie przydatne, jeśli domownicy spędzają dni poza domem, bo właśnie w tym czasie generowana jest energia przez instalacje fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest jak najbardziej efektywne przekazywanie nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne do grzałki umiejscowionej w zbiorniku z wodą. Warto też dodać, że wiele z tych urządzeń można wykorzystać też przy innych odnawialnych źródłach energii, np. przy energii wytwarzanej z wiatru.

Źródła:

https://www.solarguide.co.uk/solar-iboost-costs-benefits#/

https://www.marlec.co.uk/product/solar-iboost/

https://www.fachowyelektryk.pl/technologie/odnawialne-zrodla-energii/1997-inteligentniejsze-instalacje-fotowoltaiczne.html

https://www.fronius.com/pl-pl/poland

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE