Technologia magazynowania energii w oparciu o „gorące skały”

Koncepcja długoterminowego magazynowania energii „gorących skał” to pomysł firmy Stiesdal. Teraz zmierza do prototypowania po tym jak zwiększyło się dofinansowanie dla tego projektu.

Firma Stiesdal Storage Technologies (SST), która opracowała projekt systemu magazynowania energii tzw. „gorących skał” zmierza teraz do prototypowania. Projekt nosi znamiona innowacji. Kroki te podejmuje się zaraz po zainwestowaniu przez firmę Andel środków o wartości około 75 mln DKr (12 mln USD) w długoterminowy koncept termiczny.

Andel to duńska grupa energetyczna i światłowodowa, zainteresowana wspieraniem innowacyjnych pomysłów w ramach swojej branży. Ma wiedzę i potrafi współdziałać między produkcją, magazynowaniem i zużyciem energii. Dzięki doświadczeniu i ambicji, firma jest w stanie przetestować nową technologię i wdrożyć ją na większą skalę.

Aktualna faza projektu

Projekt przeszedł testy na Uniwersytecie Technicznym w Danii (DTU). Teraz zostanie przetestowany w układzie solarnym w regionie duńskiej wyspy Zelandia na Morzu Bałtyckim. Dodatkowo zostanie włączony do projektu „GridScale” Duńskiej Agencji Energetycznej. Wyzwanie „GridScale” uzyskało wsparcie finansowe od władz duńskich w wysokości 35 mln DKr.

Jak to działa i skąd ta nazwa?

Technologia długoterminowego magazynowania energii „gorących skał” zwana też koncepcją „skwierczących kamieni” to projekt stosunkowo młody. Nazwa pochodzi od sposobu działania i nazwy materiału, który jest wykorzystywany do wytwarzania energii.

Jak sama nazwa wskazuje, technologia ta polega na podgrzewaniu potłuczonych małych odłamków kamieni. Odbywa się to w izolowanych stalowych zbiornikach za pomocą innowacyjnego systemu opartego na pompie. Następnie zmagazynowaną w ten sposób energię uwalnia się za pośrednictwem turbiny do produkcji energii elektrycznej.

Dlaczego akurat kamień?

Ole Alm, szef rozwoju w firmie Andel, powiedział:

„Kamień jest niedrogim i trwałym materiałem, który może magazynować duże ilości energii zajmując niewiele miejsca i może wytrzymać niezliczone cykle ładowania i rozładowywania magazynu”.

„Wiemy to z naszych testów w zakładzie w Risø [DTU]. Musimy teraz stworzyć jednostki, które są elastyczne i stosunkowo łatwe w obsłudze.”

„Można je umieszczać na farmach słonecznych i morskich farmach wiatrowych, w podstacjach i obiektach przemysłowych, a być może na przyszłych wyspach energii wiatrowej. W tym celu potrzebujemy partnera przemysłowego, takiego jak SST, abyśmy razem mogli tworzyć funkcjonalne rozwiązania na dużą skalę ”

Natomiast Peder Riis Nickelsen, który pełni funkcję dyrektora generalnego SST, zauważył, że „zrównoważone komercyjnie” magazynowanie dużych ilości energii wymaga „niedrogiego nośnika energii, a dodatkowe wyposażenie może być produkowane masowo – technologia GridScale spełnia oba te kryteria”.

„Koszt tłucznia jest na innym poziomie w przeliczeniu na jednostkę energii niż każdego innego materiału do magazynowania energii. Poza tym ten system ładowania i rozładowywania może wykorzystywać dobrze znane technologie, które są stosowane od stu lat w innych gałęziach przemysłu i dobrze nadają się do masowej produkcji”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE