Szwajcarska bateria wodna może zasilić 900 tys. domów

14 lat, 60 firm, 650 pracowników – tylko lub aż tyle trzeba było, by w szwajcarskim Valais powstała 900-megawatowa bateria wodna Nant de Drance. Uruchomienie systemu pomoże stabilizować sieci energetyczne, gromadząc zapas energii w czasie nadprodukcji i udostępniając ją w momentach niedoboru.

Nowy system pod nazwą Nant de Drance ma możliwość magazynowania 20 milionów kilowatogodzin energii, co wystarcza do zasilenia 900 tysięcy domów. Dzięki rozmachowi projektu przyczyni się on do stabilizacji nie tylko szwajcarskich, ale i europejskich sieci energetycznych.

Sieć naczyń połączonych

Jak to działa? Większość z nas zna tę zasadę. Między dwoma zbiornikami umieszczonymi na różnych wysokościach przelewa się woda. Gdy w sieci jest nadmiar energii, jest ona wykorzystywana do przepompowania wody do górnego zbiornika. Kiedy natomiast energii jest zbyt mało, woda przelewa się do dolnej części, uruchamiając turbiny i wytwarzając energię.

Umieszczony między zbiornikami system składa się z 6 turbin o mocy 150 megawatów, przez które przepływa 360 metrów sześciennych wody na sekundę. Przejście z trybu turbiny na tryb pompy zajmuje im mniej niż 10 minut.

szwajcarska bateria wodna
Turbina w Nant de Drance. Źródło: Nant de Drance

Większy zbiornik to większa bateria

By osiągnąć taką pojemność „wodnej baterii”, konieczne były odpowiednio duże zbiorniki – dlatego wykorzystano do tego celu jedne z największych w Szwajcarii. Dolne sztuczne jezioro Emosson jest drugie co do wielkości, z najwyższą tamą w kraju. Z kolei by wyższy zbiornik Vieux Emosson spełniał swoją rolę, konieczna była przebudowa tamy i podwyższenie jej o 21,5 metra, co aż dwukrotnie zwiększyło jego pojemność. Dopiero wtedy 25 milionów metrów sześciennych wody stało się magazynem tak dużej ilości energii.

Ten ogromny, skomplikowany projekt wymagał zaangażowania około 650 pracowników z 60 firm oraz 14 lat na budowę i testy. Ostatecznie udało się oddać Nant de Drance do użytku w tym roku.

 

Ta animacja ilustruje jak to działa:

Nant de Drance SA oraz jej akcjonariusze Alpiq, SFR, IWB i FMV zainaugurują działalność elektrowni we wrześniu.

Źródła:

Check out this massive Swiss ‘water battery’ that can power up to 900k homes, Electrek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE