System solarny i magazynowy w kształcie drzewa (solar tree)

6 września 2022 r. londyńska firma SolarBotanic Trees oficjalnie zaprezentowała swój prototyp tzw. „słonecznego drzewa” (solar tree). W pierwszej kolejności firma chce go wykorzystać do zasilania stacji ładowania samochodów elektrycznych. Na czym polega wyjątkowość tego urządzenia? Czy ma ono szanse stać się powszechnie wykorzystywane w przyszłości?

Drzewa fotowoltaiczne, najważniejsze informacje

W skrócie jest to system solarny i magazynowy w kształcie drzewa. Według producenta drzewo energetyczne SolarBotanic to „pierwsza na świecie” trójwymiarowa nanotechnologia fotowoltaiczna w kształcie liścia. Do jego produkcji firma wykorzystuje cienkowarstwowe ogniwa słoneczne. Urządzenie posiada moc 5 kilowatów.

Współpraca przy tworzeniu innowacji

Firma SolarBotanic opracowała swoje drzewa energetyczne we współpracy z Co-Innovate, czyli londyńskim programem wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Co-Innovate korzysta z zasobów akademickich i innowacyjnych Uniwersytetu Brunel w Londynie, Centrum Technologii Produkcji (the Manufacturing Technology Centre – MTC) w Coventry oraz Grupy Projektowania i Prototypowania w Centrum Badań nad Zaawansowaną Produkcją na Uniwersytecie w Sheffield. Ośrodek Uniwersytetu Sheffield będzie testował prototyp drzewa solarnego SolarBotanic.

Firma zaprojektowała drzewa fotowoltaiczne tak, aby zasilały zebraną energią system magazynowania i zarządzania energią (EMS) sterowany przez sztuczną inteligencję (AI). EMS będzie regulował i uwalniał energię.

Jakie są plany związane z projektem?

SolarBotanic Trees twierdzi, że drzewo fotowoltaiczne pierwszej generacji będzie dostępne na początku 2023 roku. Ponadto firma zapewnia, że urządzenie stanie się przystępne cenowo, gdy zostanie wyprodukowane masowo.

SolarBotanic podaje swoją strategię finansowania:

Kolejna runda finansowania planowana jest na 1 połowę 2023 r. Ma ona sfinansować uruchomienie produkcji komercyjnej i skalowanie do wielkości komercyjnych w ciągu kolejnych 36 miesięcy. Trwają rozmowy z kluczowymi partnerami łańcucha dostaw obejmujące produkcję, logistykę instalacji oraz wsparcie serwisowe.

Rynkiem docelowym firmy będzie najpierw „rynek szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych dla domów, firm i parkingów komercyjnych”. Drzewo fotowoltaiczne może być połączone i może stanowić część lokalnej sieci lub może zasilać sieć główną.

Czy solar tree ma szansę na rynku?

Redakcja Electrek zauważa, że na rynku istnieje już inny, „botaniczny” zestaw solarny w kształcie gigantycznej stokrotki o nazwie Smartflower. Smartflower to montowana na ziemi macierz słoneczna, która jest porównywalna z systemem o mocy 4 kW. Jednak produkt jest drogi, ma ograniczoną moc i krótką gwarancję na system wynoszącą zaledwie pięć lat.

Jeśli więc SolarBotanic Trees uda się osiągnąć przystępną cenę zarówno w przypadku obiektów komercyjnych, jak i mieszkalnych, a także zapewnić dłuższą gwarancję na system wraz z fantastyczną estetyką, to w ciągu kilku lat drzewa fotowoltaiczne mogą „zakorzenić się” wszędzie.

Źródło:

This ‘solar tree’ may be the EV charging station of the future, Electrek

1 KOMENTARZ

  1. Drzewa są to w rzeczywistości wytworem natury ,wspaniały pomysł wart pokłonów dla pomysłodawców ,czapki z głów panowie .gratuluję Drzewa posadzone w odpowiednim miejscu i odpowiedniej pielęgnacji przynoszą zawsze wymierną korzyść. Dzisiejsza technologia sprzyja takim rozwiązaniu i rozwojowi w zabezpieczeniu narodom normalnej egzystencji na ziemi . Wszystko wzorowane na naturze jest mi bliskie a zarazem KOCHANE, ja również moimi rzeźbami wyrzeźbione przez naturę otaczam się w około .Mając je w pobliżu stwarzając przyjazną atmosferą dla mojego samo poczucia i zdrowia organizmu mając już 78 lat. Teraz spytam się czy wasze drzewa także wytrzymają tyle ile te naturalne? bo należy się zastanowić co i jak zabezpieczyć aby nie mieć problemu z utylizacją .Ja chciałbym nawiązać ponownie do TEJ MATKI NATURY moim pomysłem jest wykorzystanie płynącej rzeki jako kręciołka tej ogromnej machiny napędu generatora energii elektrycznej, tak jak przedwojennym sposobem użyto KIERAT i zmodernizowano całą technologię napędu. Przy tej teraźniejszej technice i możliwościach rozwojowych i myśli technicznej jest to możliwe i zarazem obowiązkowe. Na każdym km. rzeki zastosować maszynerię dokooptować mini obsługę ,rozprowadzić przyłącza stosując szybkie ładowanie i w miejscach nie uciążliwych dla otoczenia wystawić reklamę, ,,Tankujemy elektro auta za przysłowiową złotówkę bo nasza energia jest ekologiczna 100% i chroni nas przed chemią ,skażeniem i wczesną chorobą oraz śmietniskiem nowoczesnej technologii,. Natura już dawno stworzyła sama sobie zabezpieczenia samozagłady ,nikt nie próbuje tej metody zastosować ,czy nie jesteście spostrzegawczym na wygodniejszy dla siebie sposób? ,N,p ,powodzie ocieplenie zaśmiecenie kataklizmy to wszystko jest wina człowieka i nie czynicie prawie nic aby temu przeciwdziałać to jest aprobowanie degradacji środowiska .Szkoda że nikt nie wpadł na pomysł aby takie złe uczynki narodów w zarzewiu likwidować. Porozumcie się wszyscy ze sobą i tak jak głosi bardzo głośno wiara katolicka ,,czyńcie to co dla dobra ludzkości Bug wam nakazał, ale nie gadać lecz czynić,, a wyjdziemy na prostą nie szkodząc nikomu. P.S nie wiem tylko jak poradzić z synchronizacją tej rozległej na k.metry elektrowni oraz nie posiadam informacji jaką siła należy obracać te generatory myślę że należy dostosować do wymaganych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE