System MOST – magazynowanie energii przez 18 lat

Nowy system magazynowania energii Molecular Solar Thermal System może przechowywać energię słoneczną przez prawie dwie dekady. Ponadto zmagazynowaną energię uwalnia się na żądanie.

Magazynowanie energii przez 18 lat!

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Technologicznego Chalmers opracowali system energetyczny (system MOST), który przechowuje energię słoneczną w postaci ciekłej nawet przez 18 lat. Tak wynika z oświadczenia prasowego. Nowe badanie opublikowano w Cell Reports Physical Science.

Energia elektryczna na żądanie

Z pomocą naukowców z Szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong (w Chinach) zespół Chalmers przetestował swoje urządzenie. Jego nazwa to Molecular Solar Thermal System (system MOST).

Urządzenie podłączono wówczas do generatora termoelektrycznego. W ten sposób udało się udowodnić, że da się wytwarzać energię elektryczną na żądanie. Zespół Chalmers pracuje nad swoją technologią od ponad dekady i uważa, że ​​wkrótce może to być realna opcja do ładowania urządzeń elektronicznych o niskim poborze mocy.

Molecular Solar Thermal System – dane o projekcie

System MOST został zaprojektowany z wykorzystaniem specjalnie opracowanych cząsteczek węgla, wodoru i azotu. Gdy padają na nie promienie słoneczne, atomy w cząsteczkach ulegają przemianie, przekształcając je w bogaty w energię izomer. Później izomer jest przechowywany w postaci ciekłej.  Co ciekawe, naukowcy twierdzą, że ich system przechowuje energię w tej płynnej postaci nawet przez 18 lat. Następnie jest ona uwalniana za pomocą specjalnego katalizatora, który przywraca cząsteczkom ich pierwotny kształt, uwalniając zmagazynowaną energię w postaci ciepła.

System zamknięty nie emituje dwutlenku węgla

Naukowcy z Chalmers współpracowali z naukowcami z Szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong, którzy przynieśli do pracy generator termoelektryczny. Pozwoliło to im wyprodukować niewielką ilości energii elektrycznej. Jednak współpracownicy uważają, że można to ulepszyć w przyszłych modelach urządzenia. Jakkolwiek uznaje się, że Molecular Solar Thermal System przeszedł pomyślnie pierwsze próby.

Generator to ultracienki chip, który można zintegrować z elektroniką, taką jak słuchawki, inteligentne zegarki i telefony. Do tej pory generowaliśmy tylko niewielkie ilości energii elektrycznej, ale nowe wyniki pokazują, że koncepcja naprawdę działa. Wygląda bardzo obiecująco.

Zhihang Wang z Chalmers University of Technology

Molecular Solar Thermal System – perspektywy

Według kierownika badań Kaspera Moth-Poulsena, profesora na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Chalmers, system MOST ma olbrzymi potencjał.

To całkowicie nowy sposób wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Oznacza, że możemy wykorzystywać energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej niezależnie od pogody, pory dnia, pory roku czy położenia geograficznego. Jest to system zamknięty, który może działać bez emisji dwutlenku węgla.

Kasper Moth-Poulsen, profesor na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Chalmers

Obecna moc wyjściowa „dowodu słuszności koncepcji” wynosi stosunkowo niewiele, bo 0,1 nW. Jednak naukowcy twierdzą, że system MOST można wykorzystać do rozwiązania problemu nieciągłości energii słonecznej, magazynując ją miesiącami i wykorzystując dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna.

Na razie gotowy model mógłby być wykorzystywany do zasilania małych urządzeń elektronicznych. Ale zespół Chalmers dąży do poprawy wydajności swojego systemu. Zatem w przyszłości prawdopodobnie system MOST będzie bardziej wydajny. Dodatkowo zespół pracuje także nad stworzeniem przystępnej cenowo wersji komercyjnej, która mogłaby być wykorzystywana w domach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE