Stany Zjednoczone podnoszą cło na baterie z Chin

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
cło na baterie z chin

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła podwyższenie ceł na baterie i części do akumulatorów importowane z Chin. Zgodnie z informacją opublikowaną przez Biały Dom, stawki celne na akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych (EV) i komponenty z nimi związane, wzrosną z 7,5% do 25% już w 2024 roku. Cło na komponenty wykorzystywane w innych sektorach zostaną podniesione do 25% w 2026 roku.

Warto zaznaczyć, że cło na grafit naturalny wzrośnie z zera do 25% w 2026 roku. Działania te obejmą również inne materiały krytyczne. Podjęte decyzje mają na celu ochronę amerykańskich przedsiębiorstw przed nieuczciwymi praktykami handlowymi Chin.

Kontynuacja polityki

Chiny dominują na światowym rynku akumulatorów litowo-jonowych, odpowiadając za 80-90% globalnej produkcji. Podwyższenie stawek celnych na baterie i produkty związane z sektorem OZE (np. ogniwa PV), jest kontynuacją polityki rozpoczętej za administracji Trumpa w 2018 roku.

Wprowadzenie nowych stawek idzie w parze z ustawą Bidena o redukcji inflacji (Inflation Reduction Act), która zapewniła szereg ulg podatkowych i funduszy dla przemysłu OZE.

Warto zauważyć, że akumulatory litowo-jonowe, które nie są przeznaczone na rynek pojazdów elektrycznych, będą podlegać powyższym stawkom dopiero dwa lata później. Daje to producentom systemów magazynowania energii dodatkowy czas na pozyskanie ogniw wyprodukowanych w USA.

Produkcja akumulatorów w USA już teraz zaczyna być konkurencyjna cenowo w stosunku do chińskich produktów, co potwierdziła niedawno firma konsultingowa Clean Energy Associates (CEA). Podwyższone cło stanowi dodatkowy bodziec do inwestowania w krajową produkcję, zwiększając koszt chińskich baterii o prawie jedną piątą.

Przyszłość pokaże, czy te środki przyniosą oczekiwane rezultaty, ale jedno jest pewne – administracja Bidena podejmuje zdecydowane działania w kierunku wzmocnienia amerykańskiego sektora energetycznego.

Źródło: whitehouse.gov

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty