Soel Senses 62 – słoneczny jacht elektryczny

Dzisiaj skupimy się na najnowszej i największej jednostce Soel Yachts napędzanej energią słoneczną oraz na niektórych jej parametrach, którymi chwalą się twórcy. Mowa oczywiście o nowym katamaranie Soel Senses 62. Po wcześniejszych zapowiedziach firma zaprezentowała go publicznie.

Najważniejsze informacje o jachcie

Producent Soel Yachts przedstawia swój nowoczesny jacht jako w pełni zrównoważone rozwiązanie. Energooszczędny katamaran elektryczny wykorzystuje akumulatory i panele słoneczne do zasilania i uzupełniania energii na morzu. Oznacza to, że zalicza się go do rozwiązań ekologicznych.

Najnowocześniejsza technologia połączona z nowoczesnym designem oferuje najwyższy komfort i przyjemność na pokładzie, zapewniając jednocześnie niezwykle zrównoważony sposób podróżowania po oceanach. Bez hałasu na pokładzie, ten 62-stopowy kompozytowy eko-jacht zamienia się w oazę spokoju.

Soel Yachts

Jacht Soel Senses 62 pomieści maksymalnie 9 osób i 3 członków załogi. Zaprojektowano go z myślą o cichej żegludze przez ocean. Ponieważ jest to jacht, to nie brakuje w nim luksusu i przestrzeni, w tym miejsca do spania. Pasażerowie i załoga mają oddzielne kabiny z dostępem z zewnątrz, aby zapewnić prywatność.

Ponadczasowy design Soel Senses 62

Soel-Senses-62-solar-electric-yacht-by-Soel-Yachts-render-10.2

Wyjątkowa estetyka to coś co wyróżnia nowy słoneczny jacht elektryczny. Jak pisze sam producent, eleganckie linie w jachcie Soel Senses 62 przechodzą w dynamiczne detale, prezentując prosty, ale ciekawy wygląd. Wygląd elektrycznego jachtu zasilanego energią słoneczną stanowi odzwierciedlenie równowagi pomiędzy minimalistycznym i nowoczesnym, a jednocześnie ponadczasowym designem z ciepłym i delikatnym stylem.

Dodatkowo zaprojektowano efektowny kształt kadłuba – specjalnie z myślą o wydajnym napędzie elektrycznym i komforcie rejsu. Podczas procesu inżynieryjnego przeprowadzono kilka analiz CFD. Szczególną uwagę poświęcono integracji systemu elektrycznego w celu optymalizacji prędkości, zasięgu, obsługi i manewrowości.

Zasilanie Soel Senses 62

Jacht elektryczny Soel Senses 62 posiada zintegrowany dach, który generuje 17,6 kWp energii słonecznej, co odpowiada 50 kWh. Taka konstrukcja zmniejsza zależność jachtu od ładowania go na lądzie. Oprócz jedno- i trójfazowego ładowania prądem przemiennym AC z lądu, jacht posiada możliwość szybkiego ładowania prądem stałym DC.

Panele słoneczne na 62-stopowym jachcie elektrycznym są również wyposażone w opatentowany przez Soel Yachts system aktywnego chłodzenia, który pomaga zwiększyć zbiory energii o 15-20%. Energia dostarczona do Soel Senses 62 zasila jeden z dwóch dostępnych systemów napędowych:

  • Cruise – 2 silniki elektryczne o mocy 100 kW, akumulator litowy o pojemności 282 kWh i generator prądu stałego DC o mocy 100 kW
    • prędkość przelotowa: 8 węzłów (9,2 mil na godzinę),
    • prędkość maksymalna: 10 węzłów (11,5 mil na godzinę).
  • Power – 2 silniki elektryczne o mocy 200 kW, akumulator litowy o pojemności 424 kWh i generator prądu stałego DC o mocy 150 kW
    • prędkość przelotowa 10 węzłów (11,5 mil na godzinę),
    • prędkość maksymalna 14 węzłów (16 mil na godzinę).

Oprócz systemu Power, Soel umożliwia klientom dodanie dodatkowych akumulatorów o pojemności do 564 kWh. Według Soel Yachts, napęd elektryczny w połączeniu z panelami słonecznymi pozwala jachtowi przemierzać odległości „transoceaniczne”. Oznacza to, że jacht może przemierzać oceany. Jednakże trudno określić jakie według producenta są odległości „transoceaniczne”. Na szczęście Soel Yachts przedstawia pewien wgląd w zasięg zapewniany przez same akumulatory:

 

O Soel Yachts

Soel Yachts to holenderska firma stoczniowa, która koncentruje się na dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań zarówno w prywatnych, jak i komercyjnych projektach morskich. Oprócz zrównoważonego rozwoju zespół koncentruje się na maksymalnej wydajności od czasu, gdy w 2016 r. zaczął oferować w pełni autonomiczne energetycznie elektryczne łodzie napędzane energią słoneczną.

Obecnie firma Soel Yachts ma na koncie tyle modeli elektrycznych, ile lat upłynęło od 2016 roku, w tym prom napędzany energią słoneczną oraz zrównoważoną pływającą wyspę o nazwie Soel Haven. Firma buduje również jachty elektryczne na zamówienie.

Źródła:

Soel Senses 62 | Solar electric yacht for silent cruising on the oceans (soelyachts.com)

Soel Yachts unveils 62 ft solar electric catamaran with 564 kWh battery capacity and 'trans-ocean range’ – Electrek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE