Śląski System Magazynowania Energii w pokopalnianych szybach

Magazynowanie energii za pośrednictwem pokopalnianych szybów to efektywny sposób na wykorzystanie terenów poprzemysłowych. W projekcie Śląski System Magazynowania Energii wezmą udział 4 miasta: Bytom, Ruda Śląska, Gliwice, Zabrze.

Zapowiedź budowy Śląskiego Systemu Magazynowania Energii

14 stycznia 2022 roku odbyło się ważne spotkanie w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG. W rozmowach wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz prezydenci miast Zabrza, Gliwic, Rudy Śląskiej i Bytomia. Tematem przewodnim spotkania było wykorzystanie terenów poprzemysłowych do magazynowania energii. Chodziło przede wszystkim o szyby, które pozostały po zlikwidowanych kopalniach. Szyby pokopalniane można bowiem wykorzystać do magazynowania energii.

Bytom z racji posiadania sporych terenów pokopalnianych ma szansę stać się jednym z pierwszych miast w naszym regionie, gdzie do magazynowania energii wykorzystamy pokopalniane szyby.

Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Na drodze wspólnych ustaleń postanowiono zrealizować przedsięwzięcie, którego celem jest wykorzystanie terenów poprzemysłowych do magazynowania energii i budowa Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Do udziału w projekcie Śląskiego Systemu Magazynowania Energii wstępnie zakwalifikowano 4 kopalnie:

  • szyb „Budryk” na terenie KWK „Centrum” w Bytomiu,
  • szyb „Gigant” w Zabrzu,
  • KWK „Makoszowy” w Zabrzu,
  • KWK „Ruch-Pokój” w Rudzie Śląskiej.

Technologia grawitacyjna w magazynowaniu

Zapowiadane przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG magazyny energii to przykład jednej z nietypowych metod magazynowania energii. Pisaliśmy o niej w artykułach Demonstrator grawitacyjnego magazynu energii oraz Drapacze chmur jako magazyny energii.

Metoda ta przewiduje wykorzystanie m.in. technologii grawitacyjnej. Mechanizm działa podobnie jak grawitacyjne magazyny energii z łopat wiatrowych. Jednak w tym przypadku zamiast łopat wiatrowych do magazynowania wykorzystuje się wodę w szybie. Ten innowacyjny sposób zakłada, że magazynowana energia będzie używana do opuszczania obciążnika z wodą w szybie, oddając energię w dogodnym czasie, gdy woda będzie wypompowywana z dna szybu.

Realizacja projektu wiąże się z utworzeniem w gminach klastrów energii, które mogłyby wnioskować o środki z funduszy centralnych np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

Przy okazji warto wspomnieć, że tego typu porozumienie zawarto już w sierpniu 2021 roku. Jego celem jest stworzenie Bytomskiego Klastra Energii.

W sierpniu 2021 roku w naszym mieście zawarto porozumienie, które umożliwi stworzenie Bytomskiego Klastra Energii. W jego skład wchodzą specjaliści z Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., a więc podmioty, które zajmują się wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem i konsumpcją energii.

 Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia

Śląsk bardziej przyjazny środowisku

Według przedstawicieli Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, realizowana inicjatywa doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego całego regionu. Innymi korzyściami będzie powstanie nowych miejsc pracy dla mieszkańców Śląska, zwłaszcza dla pracowników zamykanych kopalń. Ponadto budowa Śląskiego Systemu Magazynowania Energii prawdopodobnie zmieni wizerunek regionu śląskiego.

W kopalniach tych, zamiast węglem, zajmowano by się słońcem i wodą, dzięki którym można by pozyskiwać nawet do 100 megawatów mocy elektrycznej na godzinę.

Adam Neumann, prezydent Gliwic

Oczekuje się, że teren ten będzie od teraz postrzegany jako bardziej ekologiczny i przyjazny środowisku.

Rozwiązanie to przyniesie wiele korzyści. Oprócz racjonalnego przeobrażenia pogórniczych obiektów, których dysponentem jest SRK w Śląski System Magazynowania Energii, zostanie zachowany industrialny obraz Śląska, utworzone nowe miejsca pracy dla pracowników zamykanych kopalń, a także przyczyni się do zmiany wizerunku regionu jako przyjaznego środowisku. Warto dodać, że proponowane rozwiązanie jest pionierskie, nie mające precedensu w świecie.

Przedstawiciele Instytutu Techniki Górniczej KOMAG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE