Skok krajów rozwijających się w kierunku OZE – Wietnam

Rozbudowa farm wiatrowych i słonecznych okazuje się niezwykle istotna dla napędzania wzrostu gospodarczego krajów o niskich i średnich dochodach. W tym artykule opiszemy jak Wietnam zwiększa wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł. 

ONZ opracowała raport, w którym porusza temat różnic w emisjach w 2020 roku. Raport mówi, że sukces w zarządzaniu przejściem na zieloną energię może doprowadzić do tego, że kraje rozwijające się „przeskoczą” wysokoemisyjne technologie, które stanowią podstawę produkcji energii w krajach bogatszych krajów.

LEAPFROGGING TO TEZA, ŻE OBSZARY, KTÓRE MAJĄ SŁABO ROZWINIĘTĄ TECHNOLOGIĘ LUB PODSTAWY EKONOMICZNE, MOGĄ SZYBKO RUSZYĆ NAPRZÓD POPRZEZ PRZYJMOWANIE NOWOCZESNYCH SYSTEMÓW BEZ PRZECHODZENIA PRZEZ POŚREDNIE KROKI.

Przypadek Wietnamu

W Wietnamie, podobnie jak w innych krajach o niskim i średnim dochodzie, widać presję, aby wytworzyć wystarczającą ilość energii do zasilania nią własnych gałęzi przemysłu. Jednocześnie kładzie się nacisk na dbanie przy tym o kwestie związane z ekologią. To ważne zadanie dla tego niespełna 100-milionowego kraju. Większość istniejących projektów wiatrowych w Wietnamie jest zlokalizowana na lądzie. Jednak ograniczenia dotyczące dostępnej ziemi powodują, że duża część energii z wiatru będzie musiała w przyszłości pochodzić z farm morskich.

Według danych, w 2019 roku w Wietnamie produkt krajowy brutto wzrósł o 7%. Natomiast zużycie energii wzrosło ponad dwukrotnie licząc od 2010 roku.

Chociaż przeciętny Wietnamczyk zużywa o połowę mniej energii niż na przykład mieszkaniec Chin, to warto mieć na uwadze, że starania mniejszych, ale uprzemysłowionych krajów, także mają wpływ na walkę ze zmianami klimatu. W tym aspekcie rola odnawialnych źródeł we wszystkich krajach jest nieoceniona.

wykres pokazujący rozwój instalacji słonecznych w ASEAN
Instalacje słoneczne (MW) w krajach ASEAN 2010-2020. Źródło: ASEAN Centre for Energy

Potencjał południowego wybrzeża

Na południowym wybrzeżu Wietnamu nie brakuje wiatru. Tam wody terytorialne plasują się w czołowych 10% najbardziej wietrznych miejsc na świecie (6 w skali Beauforta). W innych krajach z regionu też można odnotować podobną prędkość, jednak potencjał tamtych wód ogranicza głębokie morze. Inaczej jest w przypadku Wietnamu.

Najważniejsze inwestycje mają powstać u wybrzeży prowincji Binh Thuan i Soc Trang. Tam morze jest wyjątkowo płytkie. Ma głębokość od około 20 do 50 metrów. Jest zatem idealne do umieszczenia morskich turbin wiatrowych. Te z kolei są niezbędne, gdyż mają kluczowe znaczenie w realizacji planu zwiększenia energii wiatrowej i słonecznej z 10% w 2019 roku do 42% krajowej sieci do 2045 roku.

Według Banku Światowego rozwijanie zasobów morskich Wietnamu może wytwarzać 475 GW energii elektrycznej rocznie. To oznacza ilość około 20 razy większą niż całkowita potencjalna moc tego kraju w zakresie lądowej energii wiatrowej. Jednak pomimo tak dużego potencjału, w krajowym planie rozwoju energetyki Wietnamu umieszczono tylko kilka projektów morskich. Głównym powodem jest ryzyko inwestycyjne i złożoność przepisów:

„Cel na 2030 rok dla morskiej energii wiatrowej jest ograniczony do 2GW-3GW, [co] odzwierciedla obecny sceptycyzm rządu.” – powiedział Thu Vu, zwracając uwagę na wyższy koszt jednostek morskich w porównaniu z energią wiatrową na lądzie lub przy brzegu.

Uważa się, że Wietnam powinien ulepszyć swoją infrastrukturę, by móc obniżyć koszty. Mógłby to zrobić, łącząc naładowane energią południe z miastami na północy, budując podstacje i układając kable wzdłuż dna morskiego do produkcji morskiej lub znajdując alternatywne rozwiązania.

Źródła:

http://ft.com/content/4001e840-66ce-4b7a-95ed-6adfa94344a1

https://theaseanpost.com/article/vietnam-leading-aseans-solar-pv-market

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE