Siemens Energy testuje magazynowanie wodoru w USA

Korporacja Siemens Energy ogłosiła trzeci projekt finansowany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest przetestowanie technologii wodorowej w USA. Firma sprawdzi w jaki sposób elektrolizery Silyzer można połączyć z technologią sprężania wodoru, magazynowania i sterowania elektrownią.

Siemens Energy jest to firma zajmująca się technologią energetyczną z siedzibą w Monachium, działającą na światową skalę. Firma skupia się na opracowywaniu systemów zasilania i aktualnie bada możliwości związane z ekologicznym wodorem w USA. Przede wszystkim projektuje nową generację turbin i silników do zasilania wodorem. Najnowszy projekt jest właśnie związany z wodorem.

Informacje o projekcie wodorowym

Departament Energii Stanów Zjednoczonych podejmuje się finansowania projektu Siemens Energy, którego zasadniczym celem jest testowanie magazynowania wodoru w Stanach Zjednoczonych. Jest to ostatnia z trzech dotacji przyznanych niemieckiemu gigantowi na ten cel. Firma niedawno ogłosiła, że rozpoczyna realizację tego projektu. W jego ramach chce zbadać w jaki sposób elektrolizery Silyzer można połączyć z technologią sprężania wodoru, magazynowania i sterowania elektrownią. Firma dąży do osiągnięcia tych celów w Intermountain Power Project.

Intermountain to projekt realizowany w stanie Utah. Zgodnie z jego założeniami elektrownia węglowa, która się tam znajduje, będzie przekształcana w turbiny, które na początku będą wykorzystywać gaz ziemny zmieszany z trzydziestoprocentowym wodorem. Później ta proporcja powinna się zmieniać tak, aby w przyszłości wodór wzrósł do 100%. Te 840 MW mocy wytwórczej może stać się źródłem niskoemisyjnej energii zasilanej wodorem przechowywanym w ogromnych podziemnych jaskiniach. Jednak stanie się tak tylko wówczas, gdy okaże się, że da się w opłacalny sposób połączyć wszystkie elementy uwzględnione w projekcie. Chodzi o połączenie systemów wykorzystujących energię odnawialną do przekształcania wody w wodór poprzez elektrolizę i przechowywania go do późniejszego wykorzystania. Na dzień dzisiejszy jest to wyzwanie.

Nadzieje związane z technologią wodorową

Wysiłki mające na celu produkcję zrównoważonych źródeł energii poprzez elektrolizę i przetwarzanie ich na paliwa syntetyczne stają się priorytetowe. Zielony wodór jest z jednej strony jeszcze nie do końca sprawdzonym rozwiązaniem. Z drugiej strony natomiast stanowi potencjalnie jedno z lepszych wdrożeń dla sieci zasilanych energią odnawialną. Jego zastosowanie miałoby dać możliwość długiego magazynowania energii do późniejszego wykorzystania. Nie tylko na godziny czy dni, ale także na miesiące, sezony, lata…

Jak dotąd większość wczesnych prac prowadzonych nad potencjałem magazynowania wodoru w sieci ma miejsce w Europie lub Azji. Stany Zjednoczone mają jednak już kilka projektów podejmujących działania mające na celu sprawdzenie i przekonanie do testowanej koncepcji. Siemens Energy opisuje zielony wodór jako „drugi etap transformacji energetycznej”.

Źródła:

https://www.greentechmedia.com/articles/read/how-siemens-energy-is-targeting-the-u.s-green-hydrogen-opportunity

https://www.siemens-energy.com/global/en/offerings/renewable-energy/hydrogen-solutions.html

https://www.siemens-energy.com/global/en/news/magazine/2021/financing-hydrogen-economy.html

https://www.pv-magazine.com/2021/03/26/the-hydrogen-stream-siemens-targets-1-50-kg-by-2025-bp-and-saudi-aramco-bet-on-blue-hydrogen/

https://www.naturalgasintel.com/energy-operators-eyeing-myriad-blue-and-green-hydrogen-opportunities/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE