Sektor magazynowania energii drugim konsumentem wanadu na świecie

Według statystyk Vanitec branża magazynów energii stała się drugim co do wielkości konsumentem wanadu w 2022 roku. Sektor ten wyprzedził m.in. branżę chemiczną i produkcje katalizatorów.

Vanitec to organizacja non-profit zajmująca się wykorzystaniem wanadu w różnych branżach. Przemysł stalowy nadal jest największym konsumentem tego pierwiastka, jednak taki awans magazynów energii w rankingu pokazuje, że energetyka faktycznie ulega transformacji.

Zwiększone zużycie wanadu jest efektem rozwoju VFRB – technologii magazynowania na dużą skalę, wykorzystywanej często do przechowywania energii wyprodukowanej przez odnawialne źródła energii.

Wykorzystanie wanadu w magazynach energii jest nadal niewielkie (w skali globalnej – 4,3%). Jednak wzrost ten konsumpcji między 2021 a 2022 rokiem wyniósł prawie 40%.

Coraz większa rola wanadu

Przez wzrost znaczenia wanadu w energetyce, uznano go za minerał krytyczny w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia, Brazylia, RPA i Wielka Brytanię. Do tego należy dodać państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Technologię VFRB mocno rozwijają Chiny. Australia, Kanada i Stany Zjednoczone również zaczęły dostrzegać walory tej technologii, co poskutkowało nowymi inwestycjami i korzystnymi decyzjami politycznymi.

Kilka dni temu pisaliśmy o nowej technologii magazynowania energii, opracowanej przez austriackich naukowców. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Naukowcy wynaleźli nowy typ baterii. Rewolucja w magazynowaniu energii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE