Rynek magazynowania energii nastawiony na rozwój

Tajwańska firma analityczna TrendForce poinformowała, że spodziewa się, iż do 2025 roku globalna pojemność magazynów energii osiągnie 362 GWh. Chiny mają wyprzedzić Europę. Natomiast najszybciej rozwijający się rynek magazynowania energii na świecie będzie należał do Stanów Zjednoczonych.

Rosnące znaczenie akumulatorów LFP

W ostatnich latach globalna pojemność instalacji wiatrowych i słonecznych stale rosła. Teraz oczekuje się, że rynek magazynowania energii pójdzie w te same ślady. Według tajwańskiej firmy analitycznej TrendForce, baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) mają wyjątkowo ważne zalety w porównaniu z innymi technologiami. W związku z tym stają się głównym źródłem nowych magazynów energii na świecie.

Potwierdza to wcześniejsze ustalenia firmy analitycznej Wood Mackenzie. Amerykańska firma przewiduje bowiem, że w 2028 r. udział LFP w rynku przewyższy udział akumulatorów niklowo-kobaltowo-manganowych (NCM). W ubiegłym roku połowa rynku wciąż należała do akumulatorów NCM. Jednak akumulatory LFP zaczęły zyskiwać na znaczeniu dzięki konkurencyjności w zakresie kosztów. Ponadto akumulatory LFP odznaczają się długim cyklem życia i wysokimi parametrami bezpieczeństwa i to również daje im przewagę.

Wzrost rynku magazynowania energii w 2021

Według firmy TrendForce, skumulowana wielkość zainstalowana w energetyce odnawialnej na świecie w 2021 roku wyniosła 3 064 GW. Podkreśla to pilną potrzebę rozwijania rynku magazynowania energii w celu zrównoważenia nieciągłości dostaw.

W 2021 roku światowy rynek magazynowania energii utrzymał wysokie tempo wzrostu. Nowo zainstalowana pojemność wyniosła 29,6 GWh. Oznacza to wzrost o 72,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Przyszłość globalnego rynku magazynowania energii

W przyszłości globalny rynek magazynowania energii będzie się szybko rozwijał i prawdopodobnie do 2025 roku osiągnie poziom 362 GWh.

Oczekuje się, że Chiny wkrótce wyprzedzą Europę i Stany Zjednoczone. Według firmy TrendForce do 2025 roku krajowy rynek magazynowania energii ma przekroczyć poziom 100 GWh.

W Stanach Zjednoczonych, ze względu na obecną stagnację w zakresie nowo instalowanych elektrowni szczytowo-pompowych, przyszły wzrost będzie koncentrował się na elektrochemicznym magazynowaniu energii. Przewiduje się, że nowo zainstalowana pojemność w Stanach Zjednoczonych osiągnie 136 GWh w 2025 roku.

Tymczasem w Europie przewiduje się zainstalowanie 54 GWh do 2025 r. Do tego przyczynią się niewątpliwie różne czynniki geopolityczne.

Patrząc na rynek magazynów energii, firma TrendForce zauważyła, że dominacja producentów z Korei Południowej, takich jak Samsung i LG, została w pewnym stopniu ograniczona. Wynika to częściowo z przyspieszonej ekspansji chińskich producentów akumulatorów, którzy pozostają wierni technologii akumulatorów LFP, takich jak BYD i CATL.

Natomiast jeśli chodzi o systemy kondycjonowania energii (PCS), większość z nich pochodzi od producentów inwerterów solarnych. Oczekuje się, że w przyszłości ten segment rynku stanie się bardziej konkurencyjny dla graczy o ugruntowanej pozycji, takich jak SMA i Sungrow, jak również dla nowych uczestników.

TrendForce twierdzi, że konkurencja w dziedzinie integracji systemów będzie stosunkowo rozdrobniona, z przewagą małych i średnich firm. Jednakże niektóre wiodące firmy z branży wydobywczej, takie jak Sungrow i NextEra Energy, również będą tego częścią.

Źródła:

Global energy storage market set for rapid expansion by 2025, PV Magazine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE