Rozporządzenie Net-Zero Industry Act przyjęte. W tle ważą się losy europejskich gigafabryk baterii

Zgodnie z założeniami, do 2050 roku obszar Unii Europejskiej ma stać się neutralny klimatycznie. Już dwadzieścia lat wcześniej lokalne firmy mają pokrywać 40% zapotrzebowania na zielone technologie, a magazyny energii mają pomieścić 50 mln ton CO2. Aby ułatwić osiągnięcie tych celów uchwalono rozporządzenie Net-Zeto Industry Act.

Net-Zero Industry Act formalnie przyjęty

Komisja Europejska formalnie przyjęła rozporządzenie o przemyśle zeroemisyjnym. Pakiet środków, który wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, ma nadać status technologii strategicznych takim technologiom jak: pompy ciepła, baterie, magazyny energii, energetyka geotermalna i wiatrowa czy fotowoltaika. Dokument uprości proces wydawania pozwoleń, ułatwi dostęp do rynku dla strategicznych produktów technologicznych, w tym poprzez zamówienia publiczne lub aukcje energii odnawialnej, a także zwiększy siłę roboczą w Europie zajmującą się czystą energią.

Przykładowe rozwiązanie przewiduje, że państwa członkowskie UE będą musiały stosować kryteria pozacenowe w przypadku projektów dotyczących energii odnawialnej w odniesieniu do co najmniej 30% wolumenu sprzedawanego na aukcji i będą mogły pozyskiwać maksymalnie 50% modułów fotowoltaicznych na aukcjach z jednego kraju rocznie. Ma to za zadanie zmniejszyć zależność technologiczną UE od zewnętrznych podmiotów.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, tak komentuje to wydarzenie „Dzięki Net-Zero Act, Unia Europejska dysponuje obecnie otoczeniem regulacyjnym, które umożliwia szybkie zwiększenie skali produkcji czystych technologii. Dokument stwarza optymalne warunki dla tych sektorów, które mają istotne znaczenie dla osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Popyt rośnie, tak w Europie, jak i na świecie, a teraz jesteśmy przygotowani do zaspokojenia tego popytu za pomocą podaży własnej”.

Komisja Europejska wspiera sektor magazynowania energii

Rozporządzenie Net-Zero Industry Act jest jednym z trzech aktów prawnych, które Komisja Europejska proceduje w ramach strategii wzmocnienia europejskiego przemysłu zeroemisyjnego. Tym najważniejszym jest Europejski Zielony Ład, wyznaczający ramy osiągnięcia neutralności klimatycznej. Pozostałe dwa dokumenty prawne dotyczą reformy rynku energii oraz surowców krytycznych.

W tym miejscu warto wspomnieć, że UE wspiera również sektory akumulatorów litowo-jonowych i systemów magazynowania energii w akumulatorach (BESS) za pośrednictwem pakietu finansowania o wartości 4 miliardów euro (4,3 miliarda dolarów) ogłoszonego w listopadzie 2023 roku oraz drugiego o wartości 3 miliardów euro ogłoszonego miesiąc później.

W tle tych wydarzeń dzieje się wiele w zakresie losów lokalnych gigafabryk baterii.

– Francuska firma Verkor zabezpieczyła ekologiczną pożyczkę w wysokości 1,3 miliarda euro od 19 podmiotów bankowych na budowę swojej pierwszej gigafabryki w Dunkierce, która będzie miała roczną zdolność produkcyjną akumulatorów litowo-jonowych na poziomie 16 GWh.

– Svolt producent akumulatorów litowo-jonowych z siedzibą w Jiangsu poinformował, że ​​anuluje projekt gigafabryki w Brandenburgii w Niemczech. Cała sytuacja jest następstwem kroków prawnych uniemożliwiających realizację.

– Freyr rozważa opcje dotyczące swojej gigafabryki w Norwegii

– Gigafabryka firmy InoBat ogłosiła pod koniec kwietnia, że ​​wyprodukowała swoje pierwsze ogniwa akumulatorowe.

Źródło: energy-storage.news

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE