Rola oprogramowania w branży magazynowania energii

Narzędzia cyfrowe i oprogramowania są coraz częściej wdrażane do rozwiązań magazynujących energię. Dostawcy technologii magazynowania energii wiedzą, że ten sposób zarządzania instalacjami może istotnie wpłynąć na ich wyniki finansowe i dekarbonizację całego systemu energetycznego. Strategie cyfrowe firmy Fluence są znakomitym przykładem.

Branże energii odnawialnej i magazynowania energii świadomie korzystają z dostępnych usprawnień cyfrowych i szybko przyswajają nowe rozwiązania. Inteligentne oprogramowanie i sztuczna inteligencja mogą prognozować prawie wszystko. Od ilości i czasu wytworzenia energii elektrycznej po odpowiednie strategie wprowadzenia energii na rynek i dopasowanie jej do pojawiających się potrzeb rynku.

Magazynowanie energii jako zasób cyfrowy

Brett Galura, dyrektor ds. Technologii Fluence, uważa, że magazynowanie energii jest „pierwszym prawdziwie cyfrowym zasobem, który można podłączyć do sieci elektrycznej”. Natomiast cyfrowe sterowanie magazynowaniem energii można zastosować w szerszym systemie elektroenergetycznym.

Firma Fluence to dostawca technologii magazynowania energii i integrator systemów. To też przykład firmy, która biegle posługuje się narzędziami cyfrowymi i stale się w tym zakresie doskonali. Możliwości organizacji dodatkowo zwiększyły się po przejęciu firmy Advanced Microgrid Solutions.

Rozwijanie narzędzi dla magazynowania energii

Advanced Microgrid Solutions (AMS) wyspecjalizowała się w dodawaniu cyfrowych możliwości do akumulatorów. Ale aktualnie skupia się na budowaniu sztucznej inteligencji i możliwości uczenia maszynowego. Celem tego jest optymalizacja i obsługa aktywów w hurtowej sprzedaży energii elektrycznej na rynkach. Nowe możliwości sprawiają, że łatwiejsze staje się kontrolowanie interakcji zasobów branży z rynkami energii.

Jako AMS przestawiliśmy biznes z wdrażania akumulatorów podłączanych za licznikiem mediów klientów komercyjnych i przemysłowych na optymalizację, za pomocą sztucznej inteligencji, zasobów odnawialnych i akumulatorów podłączanych przed licznikiem.

W tym kontekście nie bez znaczenia jest też fakt, że dyrektor generalny AMS, Seyed Madaeni, jest obecnie dyrektorem ds. Cyfrowych w firmie Fluence. Podobnie, były dyrektor handlowy AMS, Matt Penfold, jest obecnie w firmie Fluence wiceprezesem  ds. Rozwoju biznesu w zakresie technologii cyfrowych.

Cyfrowe strategie Fluence

Strategie cyfrowe Fluence już przynoszą efekty. Firma Fluence wykorzystuje nowe możliwości na dwóch głównych rynkach:

  • na rynkach hurtowych niezależnego operatora systemu w Kalifornii,
  • na krajowym rynku energii elektrycznej, który obejmuje większość południowej i wschodniej Australii.

W Kalifornii Fluence pracuje nad jednym z największych na świecie systemów magazynowania. Celem jest optymalizacja 182,5 MW/730 MWh akumulatorowego systemu magazynowania energii w Moss Landing dla przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Pacific Gas & Electric.

Natomiast w Australii na początku maja firma Fluence ogłosiła, że licząc od października szybko rozszerzyła istniejący portfel aktywów AMS będących w obrocie, dodając 1,5 GW aktywów z krajowego rynku energii elektrycznej. W tym jest około 20% całej mocy słonecznej i wiatrowej będącej w obrocie na krajowym rynku energii elektrycznej w Australii.

Przejęcie zapewniło nam wiele wspaniałych zasobów, członków zespołu, wspaniałą markę, która była niezwykle pomocna w zwiększaniu wiarygodności małej firmy programistycznej. Jesteśmy teraz powiązani z dwoma największymi potentatami przemysłowymi w sektorze elektroenergetycznym.

Oprogramowanie wykorzystywane we Fluence nie jest jedyną tego typu platformą na rynku. Istnieją inne zoptymalizowane platformy do licytowania i handlu oferowane przez innych dużych graczy w dziedzinie magazynowania energii. Na przykład Tesla ma Autobidder a Wärtsilä ma Intellibidder.

O Fluence pisaliśmy również tutaj:

urządzenia Fluence
Pierwszy testowany projekt wirtualnej linii przesyłowej
Koncepcyjne obraz nowoczesnego systemu magazynowania energii baterii z turbin wiatrowych i elektrowni słonecznych w tle. Renderowanie 3d
5 rzeczy, których branża magazynowania energii nauczyła się dzięki pandemii

Źródła:

https://www.energy-storage.news/blogs/software-is-key-to-decarbonisation-fluences-digital-strategies-pay-off-in-a

https://www.advancedmicrogridsolutions.com/

https://fluenceenergy.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE