Rekordowa inwestycja w magazyn energii cieplnej EnergyNest

Infracapital zainwestuje 110 mln euro w norweski start-up EnergyNest. To największa inwestycja na świecie jaką dotychczas otrzymała firma zajmująca się obszarem magazynowania ciepła. Rynek magazynów ciepła zaczyna się rozwijać.

Podstawowe informacje o inwestycji

Infracapital to brytyjski fundusz inwestycyjny, który zdecydował się zainwestować aż 110 mln euro (równowartość 131,5 mln USD) w norweski start-up EnergyNest. Firma Infracapital za sprawą tej inwestycji stała się największym udziałowcem. Innymi słowy, fundusz inwestycyjny Infracapital zabezpiecza obecnie większą część tej norweskiej spółki. Jednocześnie trzeba dodać, że jest to zdecydowanie największa jak dotąd kwota inwestycji skierowana do firmy produkującej magazyny ciepła na świecie.

Dzięki tej rekordowej inwestycji, spółka zależna brytyjskiego zarządzającego aktywami M&G, przejmie 51% norweskich start-upów.  W efekcie tego stanie się ich większościowym właścicielem. Między innymi w listopadzie firma Infracapital przeznaczyła prawie 200 mln USD na inwestycje w firmę Zenobe Energy. Zenobe Energy także ma niemały wkład w rynek magazynowania energii. Firma ta w Wielkiej Brytanii słynie z dostawy rozwiązań akumulatorowych przeznaczonych do magazynowania energii,  rozwiązań do transportu floty elektrycznej i innych podobnego typu.

Przyspieszenie rozwoju na rynku magazynowania energii

Mimo, że technologia stanowi kluczowy element udanej transformacji energetycznej to dotychczas stosunkowo niewiele wydarzyło się w tej dziedzinie. Jednak opisywane wydarzenie ma szansę sytuację odmienić przyczyniając się do przyspieszenia rozwoju rynku w dziedzinie magazynowania ciepła.

Christian Thiel, który pełni funkcję prezesa EnergyNest, powiedział w wywiadzie dla Handelsblatt:

„Zdecydowaliśmy się na strategicznego partnera dysponującego wystarczającym kapitałem i dużą siecią klientów, abyśmy mogli teraz naprawdę się rozwijać”.

Grafika pokazująca czas odpowiedzi systemu
EnergyNest

Czym jest system baterii termicznej EnergyNest?

EnergyNest to start-up technologiczny, mający swoją siedzibę w Norwegii. Firma zajmuje się produkcją własnego produktu: systemu baterii termicznej ThermalBattery. Rury stalowe przechodzą przez materiał podobny do betonu, HEATCRETE®, przenosząc ciepło do całego systemu magazynowania, gotowe do uwolnienia w razie potrzeby. Technologia opracowana przez firmę jest modułowa i skalowalna. System służy do magazynowania ciepła. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umożliwia on dostawy energii 24 godziny na dobę przez cały tydzień (7 dni w tygodniu).

Dodatkowo producent podkreśla ekologiczne argumenty przemawiające za korzystaniem z jego produktu. Baterie termiczne produkuje się z nadających się do recyklingu i bezpiecznych geomateriałów: stali i betonu. Co więcej, producent przekonuje, że materiały Heatcrete mogą wytrzymać od 30 do 50 lat bez degradacji.

Opisywaną technologię gruntownie przetestowano pod kątem wydajności i niezawodności w działaniu. Testy potwierdziły wysoką wydajność systemu. Ponadto zaletą tej konstrukcji jest możliwość budowania kompaktowych systemów magazynowania energii o dużej gęstości energii. Według firmy technologia ta umożliwia magazynowanie energii przy niskich kosztach materiałów, niskich kosztach rozwoju i wdrożenia systemu, co czyni ją łatwo dostępną.

Źródła:

https://www.handelsblatt.com/unternehmen/energie/energiewende-speicher-start-up-energynest-erhaelt-rekordinvestment-von-110-millionen-euro/27081680.html?ticket=ST-2475073-U1pr3RJyBlvMgL2os4UC-ap2

https://www.energy-storage.news/news/thermal-energy-storage-startup-energynest-secures-us130-million-investment

https://energy-nest.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE