Projekty systemów magazynowania energii w Australii o łącznej mocy 7 GW

Australia należy do krajów, w których następował najbardziej dynamiczny rozwój w dziedzinie magazynowania energii w ostatnich latach. Jeszcze niedawno można tam było spotkać głównie niewielkie systemy o mocy liczonej w dziesiątkach megawatów. Obecnie standardem są instalacje o mocy kilkuset megawatów, których stale przybywa. W fazie propozycji i projektów znajdują się magazyny energii o średniej mocy 150 MW, a których łączna moc po zainstalowaniu wynosiłaby 7 GW. Z tej liczby ok. 900 MW ma zostać podłączone do sieci do roku 2024.

Transformacja energetyczna i wzrost zapotrzebowania na magazyny energii

Australia jest obecnie w fazie zmian w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. Następuje przechodzenie na odnawialne źródła energii w związku z polityką łagodzenia zmian klimatu. To oraz rozwój technologiczny i zmiany w ekonomii wytwarzania energii ma wpływ na zwiększenie znaczenia generacji rozproszonej. W celu poprawy opłacalności tych rozwiązań i zapewnienia niezawodności dostaw energii niezbędne jest stosowanie odpowiednich systemów umożliwiających jej magazynowanie. Szacuje się, że w nadchodzących latach zarówno produkcja energii, jak i intensywność transformacji energetycznej Australii wzrośnie. Z tego powodu już teraz niezbędne jest planowanie i projektowanie nowych magazynów energii oraz dalszy rozwój powiązanych technologii.

Ważniejsze projekty

W Nowej Południowej Walii plany zwiększenia udziału OZE w produkcji energii elektrycznej poskutkowały potrzebą utworzenia magazynów energii o łącznej mocy 2,3 GW. Jeden z powstających tam projektów będzie największym magazynem energii wykorzystującym baterie na świecie. Jest on umiejscowiony w miasteczku Kurri Kurri, ok. 150 km na północ od Sydney. Jego moc będzie wynosiła maksymalnie 1,2 GW. Jego konstrukcją zajmuje się firma CEP. Energy.

Innym dużym projektem jest tworzony przez AGL Energy 850-megawatowy magazyn energii. Ostatnim krokiem do zakończenia tego przedsięwzięcia będzie budowa nowego projektu o mocy 250 MW w stanie Wiktoria. Jest to część przyjętego przez tę oraz wiele innych firm celu osiągnięcia zerowej emisji do roku 2050. W Wiktorii ma również zostać zainstalowana jedna z największych baterii litowo-jonowych na świecie, której moc wyniesie 300 MW, a pojemność 450 MWh. Na magazyn energii będzie się składać 210 baterii Megapack produkcji Tesli. Wykonawstwem kontraktu zajmuje się firma Neoen. Te przedsięwzięcia mają przyczynić się do osiągnięcia 50% produkcji energii w stanie Wiktoria ze źródeł odnawialnych do roku 2030.

W Australii Południowej ma powstać ogromna hybrydowa elektrownia wykorzystująca energię wiatru (moc 1200 MW) i słońca (600 MW). Jej działanie będzie wspierane przez baterie, w których będzie można magazynować 900 MW, a więc połowę mocy maksymalnej elektrowni. Całkowita pojemność baterii ma wynosić ok. 1800 MWh.

Szanse związane z rozwojem magazynowania energii

Na terenie Australii występują bogate złoża surowców stosowanych w produkcji baterii, szczególnie litu. Technologie wydobycia są ciągle udoskonalane, co może dać jej przewagę nad mniej rozwiniętymi krajami na tym polu.

Inną szansą jest rozwój technologii recyklingu. Według raportu University of Technology Sydney, 90% baterii kwasowo-ołowiowych używanych w Australii jest poddawanych recyklingowi. Technologie przetwarzania surowców wchodzących w skład baterii litowych, takich jak kobalt, nikiel czy lit, nie są jeszcze na wysokim poziomie rozwoju, jednak autorzy raportu widzą w tym szansę na przyjęcie przez Australię roli pioniera w tej dziedzinie.

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie ekonomiczne. Ładowanie magazynów energii w godzinach nocnych, kiedy jej ceny są bardzo niskie, i oddawanie jej do sieci w godzinach szczytu przynosi ogromne zyski. Według szacunków znajdujący się w Australii Południowej Hornsdale Power Reserve o mocy 100 MW był w stanie zarobić 1 mln dolarów australijskich na przestrzeni dwóch dni. Ograniczenie konieczności rozbudowy systemu elektroenergetycznego spowodowane magazynowaniem energii jest źródłem znacznych oszczędności. Skuteczność tych rozwiązań zachęca przedsiębiorców do inwestowania w magazyny energii. To w połączeniu ze stałym rozwojem technologicznym wskazuje, że magazynowanie energii jest technologią przyszłościową. Australia, która już obecnie posiada rozwinięte systemy magazynowania energii, może stać się światowym liderem w tej dziedzinie.

Źródła:

https://www.energy-storage.news/news/australia-has-a-7gw-pipeline-of-large-scale-battery-storage-projects

https://www.pv-magazine.com/2020/12/17/australias-battery-energy-storage-pipeline-at-7-gw/

https://www.pv-magazine-australia.com/2020/11/05/vic-big-battery-to-unlock-renewables-in-the-state/

https://www.energy-storage.news/news/australian-utility-agl-reveals-latest-big-step-towards-850mw-of-battery-sto

https://www.pv-magazine-australia.com/2019/09/12/massive-hybrid-renewable-energy-plant-storage-set-for-south-australia/

https://ieefa.org/south-australia-approves-plans-for-massive-hybrid-wind-solar-and-storage-project/

https://victorianbigbattery.com.au/

https://www.uts.edu.au/research-and-teaching/our-research/institute-sustainable-futures/our-research/energy-storage-Australia-future-supply

https://gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/29844/magazyn-energii-tesli-mogl-zarobic-1-mln-aud-w-dwa-dni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE