Program Mój Prąd 4.0, czyli większe wsparcie dla instalacji PV i magazynów energii

Anna Moskwa, pełniąca funkcje ministra klimatu i środowiska, ogłosiła czwartą edycję programu Mój Prąd. W ramach programu od 15 grudnia br. zostanie podniesiony poziom dofinansowania dla mikroinstalacji PV i magazynów energii.

22 listopada 2022 r. odbyła się konferencja stron porozumień sektorowych. Podczas wydarzenia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wspomniała o potencjale fotowoltaiki w Polsce i ogłosiła kolejną edycję programu Mój Prąd.

Patrząc, jak rozwija się fotowoltaika, jak dużym zaufaniem obdarzyli nas prosumenci, jak duży wolumen tej energii dzięki prosumentom trafia do polskiej sieci, zdecydowaliśmy się przygotować kolejną edycję programu „Mój Prąd”.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Przypominamy, że program finansowany jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Natomiast jego łączny budżet dla 3. i 4. edycji programu to 855 mln zł.

Jaki jest cel programu Mój Prąd?

Zgodnie z założeniem programu Mój Prąd, powinien on przede wszystkim wspierać rozwój energetyki prosumenckiej, zwłaszcza segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). W efekcie program ma się przyczynić do zwiększenia produkcji energii z mikroinstalacji PV rozmieszczonych na terenie Polski.

Dodatkowo na stronie dedykowanej programowi znajduje się zapis:

Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Większe dofinansowanie dla fotowoltaiki i magazynów energii

Szczegóły dotyczące wzrostu oferowanego dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0, Anna Moskwa opublikowała m.in. na  Twitterze ministerstwa:

Rozwój OZE to dobra recepta na rosnące na skutek wojny ceny energii. Dlatego od 15.12, w ramach programu Mój Prąd, podnosimy poziom dofinansowania dla instalacji PV do 6 tys. zł., a do magazynów energii do 15 tys. zł. Zmiana obejmie beneficjentów 4. edycji programu.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Kto może być beneficjentem programu Mój Prąd 4.0?

Beneficjentami programu Mój Prąd 4.0 mogą być przede wszystkim osoby fizyczne, które produkują energię elektryczną w celu zaspokojenia potrzeb własnych. Dlatego to właśnie te osoby mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania w ramach programu.

Warto dodać, że osoby ubiegające się o tę formę dotacji powinny mieć zawarte kompleksowe umowy, które regulują sprawy związane z wprowadzeniem do sieci energii wyprodukowanej w ramach mikroinstalacji albo umowy sprzedaży energii elektrycznej.

Portal tokfm.pl informuje również, że wsparciu finansowemu w ramach programu Mój Prąd podlegają następujące przedsięwzięcia:

  • zakup i montaż mikroinstalacji PV o zainstalowanej mocy elektrycznej 2 kW-10 kW, przeznaczone do zaspokojenia potrzeb istniejących budynków mieszkalnych,
  • zakup i montaż magazynów ciepła o minimalnej pojemności 20 dm3.

Źródła:

Więcej pieniędzy od rządu na fotowoltaikę. Kto skorzysta?, money.pl

Rusza program „Mój prąd” 4.0 – wzrasta dofinansowanie fotowoltaiki i magazynów energii, tokfm.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE