Prezes URE wydał promesy na nowe magazyny energii

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przyznał dwie promesy na budowę trzech magazynów energii o łącznej mocy 700 MW. Magazyny oparte na technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4) zostaną zrealizowane w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Spółki realizujące magazyny energii

Zobowiązania te zostały przyznane spółkom z grupy kapitałowej R. Power. Spółka Elektrownia PV 76 otrzymała zobowiązanie na budowę Magazynu Energii Jedwabno o łącznej mocy zainstalowanej 150 MW, zlokalizowanego w miejscowości Jedwabno, gminie Lubicz, w powiecie toruńskim.

Z kolei spółka Elektrownia PV 92 otrzymała zobowiązanie na budowę dwóch magazynów: Magazynu Energii Wysoka o mocy 300 MW w miejscowości Wysoka, gminie Lubiszyn, powiecie gorzowskim, oraz Magazynu Energii Włosień o mocy 250 MW w miejscowości Włosień, gminie Platerówka, powiecie lubańskim.

Wyjątek dla PGE Dystrybucja

Wcześniej prezes URE wydał trzy decyzje uznające magazyny energii spółki PGE Dystrybucja za w pełni zintegrowane elementy sieci, umożliwiając operatorowi systemu dystrybucyjnego budowę trzech magazynów o mocy od 2 do 2,5 MW, podłączonych do sieci średniego napięcia.

Lokalizacja magazynów obejmuje obszary, gdzie istniejące sieci średniego napięcia są obszerne, biegną przez gęsto zalesione, trudnodostępne obszary, podatne na awarie spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne, operator systemu elektroenergetycznego nie może samodzielnie budować, posiadać, obsługiwać ani zarządzać magazynami energii, z wyjątkiem sytuacji, gdy Prezes URE, na wniosek operatora, uzna magazyn energii za w pełni zintegrowany element sieci.

Źródło: ure.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE