Powstanie największa pływająca farma fotowoltaiczna

Singapurska firma Sunseap Group wybuduje największą na świecie pływającą farmę fotowoltaiczną połączoną z systemem magazynowania energii. Obiekt powstanie na jednej z wysp należących do Indonezji – Batam.

21 lipca bieżącego roku firma Sunseap Group ogłosiła, że zbuduje największą na świecie pływającą farmę fotowoltaiczną, która będzie połączona z systemem magazynowania energii. Krajem, na którego terenie nastąpi realizacja inwestycji, jest Indonezja. Firma Sunseap Group podpisała już umowę na realizację projektu z Badan Pengusahaan Batam (BP Batam), lokalnym organem ds. inwestycji i rozwoju.

Lokalizacja pływającej farmy fotowoltaicznej

Pływająca farma fotowoltaiczna powstanie w Indonezji. Dokładniej, będzie unosić się ona na zbiorniku Duriangkang, który znajduje się na południe od miasta Batam, niedaleko Singapuru.

Warto zauważyć, że miasto Batam liczy prawie 1,2 mln mieszkańców i jest największym miastem w prowincji Riau. Ponadto leży nad Cieśniną Singapurską na wyspie o tej samej nazwie (Batam). Natomiast zbiornik Duriangkang jest największym zbiornikiem na Batam. Co więcej, zapewnia on ponad 50% dostaw świeżej wody na wyspę. Jego objętość wynosi 101,2 mln m3.

Korzyści z realizacji projektu dla miasta Batam

Inwestycja Sunseap będzie (…) impulsem dla przemysłu Batam, który dąży do zmniejszenia swojego śladu węglowego. Jednocześnie stworzy miejsca pracy i przeniesie umiejętności do sektora czystej energii w Batam.

Muhammad Rudi, prezes BP Batam Tweet

Nakłady inwestycyjne i plany budowy

Według najnowszych informacji budowa największej na świecie pływającej farmy fotowoltaicznej rozpocznie się w przyszłym roku i będzie trwała 2 lata. Dlatego jej ukończenie przewiduje się na 2024 rok. Wartość całego kompleksu przewyższa kwotę 2 miliardów dolarów.

Moc i wielkość największej pływającej farmy słonecznej

Prawdopodobnie nowa pływająca farma fotowoltaiczna uzyska moc szczytową 2,2 GW. Natomiast jej powierzchnia zajmie około 4000 akrów (1600 hektarów), co uczyni ją największą tego typu instalacją wybudowaną na pływających platformach.

Ten pojedynczy projekt podwoi całe nasze portfolio, a co ważniejsze, zwiększy naszą zdolność do hiperskalowania projektów związanych z energią słoneczną i magazynowaniem energii.

Frank Phuan, dyrektor generalny i współzałożyciel Sunseap Group

Realizator przewiduje również, że pływająca farma fotowoltaiczna będzie generować ponad 2600 GWh energii elektrycznej rocznie. Dzięki temu praca nowego obiektu z pewnością przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o ponad 1,8 mln ton. Jest to odpowiednik rocznej emisji dwutlenku węgla przez około 400 tysiące samochodów.

Ponadto farmę fotowoltaiczną uzupełni system magazynowania energii, którego pojemność wyniesie ponad 4000 MWh. W związku z tym wytworzona i zmagazynowana w obiekcie energia będzie dostarczać użytkownikom energię elektryczną przez całą dobę. Część z tej energii zostanie wykorzystana na Batam. Natomiast nadwyżka trafi za pomocą kabla podmorskiego do Singapuru, który znajduje się w odległości około 50 km od miejsca planowanej budowy.

Wierzymy, że pływające systemy słoneczne przejdą długą drogę, aby rozwiązać ograniczenia lądowe, z jakimi borykają się zurbanizowane części Azji Południowo-Wschodniej w zakresie wykorzystywania energii odnawialnej

Frank Phuan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE