Powstała pierwsza bateria przepływowa z wbudowanym ultrakondensatorem
Amerykańska firma Salgenx poinformowała, że z powodzeniem zintegrowała ultrakondensatory ze swoimi akumulatorami redoks. W efekcie otrzymano wyższą moc i wydajność baterii.
Akumulatory wyprodukowane zgodnie z autorską technologią startupu charakteryzują się żywotnością wynoszącą ponad 25 lat i wydajnością na poziomie 91%. Ich gęstość energii jest na wyższym poziomie niż w przypadku większości innych dostępnych obecnie rozwiązań przepływowych.
Zaletą akumulatorów Salgenx jest ich uniwersalność. Mogą być wykorzystywane do magazynowania energii w skali sieci (zarówno samodzielnego, jak i z elektrowniami słonecznymi bądź wiatrowymi), wsparcia popytu, arbitrażu sieciowego, wdrażania mikrosieci, regulacji napięcia i częstotliwości, kogeneracji, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także magazynowania ciepła.
Dzięki integracji ultrakondensatorów system jest teraz w stanie skuteczniej obsługiwać krótkotrwałe zapotrzebowanie na dużą moc. Same akumulatory przepływowe wykorzystujące słoną wodę charakteryzują się wysoką gęstością energii, natomiast ultrakondensatory to przede wszystkim duża gęstość mocy.
W efekcie rozwiązanie startupu umożliwia długotrwałe magazynowanie energii oraz wsparcie mocowe ze strony utrakondensatorów. Według Grega Giese, dyrektora generalnego Salgenx, jest to przełom dla sektora magazynowania energii i OZE.