Powstała pierwsza bateria przepływowa z wbudowanym ultrakondensatorem

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
magazyn energi

Amerykańska firma Salgenx poinformowała, że z powodzeniem zintegrowała ultrakondensatory ze swoimi akumulatorami redoks. W efekcie otrzymano wyższą moc i wydajność baterii.

Akumulatory wyprodukowane zgodnie z autorską technologią startupu charakteryzują się żywotnością wynoszącą ponad 25 lat i wydajnością na poziomie 91%. Ich gęstość energii jest na wyższym poziomie niż w przypadku większości innych dostępnych obecnie rozwiązań przepływowych.

Zaletą akumulatorów Salgenx jest ich uniwersalność. Mogą być wykorzystywane do magazynowania energii w skali sieci (zarówno samodzielnego, jak i z elektrowniami słonecznymi bądź wiatrowymi), wsparcia popytu, arbitrażu sieciowego, wdrażania mikrosieci, regulacji napięcia i częstotliwości, kogeneracji, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także magazynowania ciepła.

Dzięki integracji ultrakondensatorów system jest teraz w stanie skuteczniej obsługiwać krótkotrwałe zapotrzebowanie na dużą moc. Same akumulatory przepływowe wykorzystujące słoną wodę charakteryzują się wysoką gęstością energii, natomiast ultrakondensatory to przede wszystkim duża gęstość mocy.

W efekcie rozwiązanie startupu umożliwia długotrwałe magazynowanie energii oraz wsparcie mocowe ze strony utrakondensatorów. Według Grega Giese, dyrektora generalnego Salgenx, jest to przełom dla sektora magazynowania energii i OZE.

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty