Potencjał technologii skroplonego powietrza

Istnieje duże zapotrzebowanie na nowe technologie magazynowania energii, takie jak technologia skroplonego powietrza. Ma ona olbrzymi potencjał i wiele zalet w porównaniu do pozostałych technologii. Wyzwaniem jest tylko uznanie tych zalet przez operatorów sieci i organy regulacyjne.

Polityka większości krajów przewiduje zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w technologiach produkcji ciepła i elektryczności. Jednak zamiana dotychczasowych źródeł energii na źródła rozproszone o nierównomiernej podaży stanowi duże wyzwanie dla systemu energetycznego. Rozwiązaniem tego problemu są magazyny energii, które są w stanie zapewnić stabilizację całej sieci. Dlatego specjalistyczne firmy nieustannie podejmują wyzwania związane z rozwojem nowych technologii magazynów energii.

Na szczególną uwagę zasługuje technologia oparta na skroplonym powietrzu (LAES – Liquid Air Energy Storage). Wspomnieliśmy już o niej w artykule o najbardziej obiecujących technologiach magazynowania energii.

Zalety technologii skroplonego powietrza

Nadzieje związane z technologią skroplonego powietrza są w pełni uzasadnione. Jej przewagą w stosunku do pozostałych technologii jest m.in.:

  • prosta budowa,
  • możliwość integracji ze wszystkimi źródłami energii,
  • niezależność od formacji geologicznych,
  • możliwość wykorzystania nadprodukcji ciekłego azotu,
  • możliwość wykorzystania energii o niskiej jakości,
  • brak szkodliwego wpływu na środowisko – długi cykl, żywotność, brak degradacji, brak wyzwań związanych z recyklingiem, nie wymagają stosowania toksycznych materiałów i substancji.

Najważniejsze jest to, że nową technologię cechuje duża żywotność (nawet 40 lat), brak toksycznych substancji wykorzystywanych przez urządzenia i brak ograniczeń geograficznych. Chociaż technologia skroplonego powietrza znajduje się na etapie wczesnej komercjalizacji, to już teraz wiadomo, że może ona z powodzeniem zastąpić niektóre wielkoskalowe formy magazynowania energii. Jest to dobra alternatywa dla elektrowni szczytowo-pompowych, magazynów sprężonego powietrza i dla baterii.

Technologia skroplonego powietrza ma być wykorzystywana w magazynach dla dużej skali. Badacze twierdzą, że technologia ta nie nadaje się do zastosowania w magazynach mniejszej skali. Powodem jest duża liczba urządzeń i maszyn, np. turbiny, pompy, zbiorniki, wymienniki ciepła, sprężarki. Proces magazynowania energii w skroplonym powietrzu składa się z trzech etapów: ładowania zbiornika skroplonym powietrzem, magazynowania ciekłego powietrza, rozładowania magazynu energii.

Przykład magazynu wykorzystującego skroplone powietrze

Firma Highview Power wierzy, że technologia skroplonego powietrza może w przyszłości być powszechną opcją magazynowania energii w dużej skali. Jej projekt w Manchesterze posiłkuje się ciepłem odpadowym z generatorów zasilanych gazem produkowanym przez wysypisko śmieci. Oprócz tego nowy magazyn jest połączony z brytyjskim systemem elektro-energetycznym. Jego celem jest magazynowanie nadwyżek energii i przekazywaniem ich do wykorzystania w momencie zapotrzebowania.

Rząd dofinansował tę inwestycje. Ma ona służyć również do celów badawczych, aby potwierdzić założenia teoretyczne i udokumentować wyniki testów praktycznych. Dotychczasowe doświadczenia związane z projektem wykazują duży potencjał technologii skroplonego powietrza do rozdzielenia procesu wytwarzania i konsumpcji elektryczności. To pozwala na uelastycznienie zarówno pracy sieci energetycznej, jaki i źródeł wytwarzania energii.

Źródła:

https://www.rechargenews.com/technology/long-duration-energy-storage-set-for-very-steep-growth-as-sector-enters-commercial-phase/2-1-966326

https://swiatoze.pl/ciekle-powietrze-sposobem-na-magazynowanie-energii-elektrycznej/

https://biznesalert.pl/laes-magazyny-energii-skroplone-powietrze/

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-009fcd5c-54c3-48c9-801e-7b616a4e6a6b/c/mirek_technika_19_1_16.pdf.pdf

http://globenergia.pl/laes-nowatorska-technologia-magazynowania-energii/

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/pieniadze-z-powietrza/vwzmg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE