Istnieje duże zapotrzebowanie na nowe technologie magazynowania energii, takie jak technologia skroplonego powietrza. Ma ona olbrzymi potencjał i wiele zalet w porównaniu do pozostałych technologii. Wyzwaniem jest tylko uznanie tych zalet przez operatorów sieci i organy regulacyjne.
Polityka większości krajów przewiduje zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w technologiach produkcji ciepła i elektryczności. Jednak zamiana dotychczasowych źródeł energii na źródła rozproszone o nierównomiernej podaży stanowi duże wyzwanie dla systemu energetycznego. Rozwiązaniem tego problemu są magazyny energii, które są w stanie zapewnić stabilizację całej sieci. Dlatego specjalistyczne firmy nieustannie podejmują wyzwania związane z rozwojem nowych technologii magazynów energii.
Na szczególną uwagę zasługuje technologia oparta na skroplonym powietrzu (LAES – Liquid Air Energy Storage). Wspomnieliśmy już o niej w artykule o najbardziej obiecujących technologiach magazynowania energii.
Zalety technologii skroplonego powietrza
Nadzieje związane z technologią skroplonego powietrza są w pełni uzasadnione. Jej przewagą w stosunku do pozostałych technologii jest m.in.:
- prosta budowa,
- możliwość integracji ze wszystkimi źródłami energii,
- niezależność od formacji geologicznych,
- możliwość wykorzystania nadprodukcji ciekłego azotu,
- możliwość wykorzystania energii o niskiej jakości,
- brak szkodliwego wpływu na środowisko – długi cykl, żywotność, brak degradacji, brak wyzwań związanych z recyklingiem, nie wymagają stosowania toksycznych materiałów i substancji.
Najważniejsze jest to, że nową technologię cechuje duża żywotność (nawet 40 lat), brak toksycznych substancji wykorzystywanych przez urządzenia i brak ograniczeń geograficznych. Chociaż technologia skroplonego powietrza znajduje się na etapie wczesnej komercjalizacji, to już teraz wiadomo, że może ona z powodzeniem zastąpić niektóre wielkoskalowe formy magazynowania energii. Jest to dobra alternatywa dla elektrowni szczytowo-pompowych, magazynów sprężonego powietrza i dla baterii.
Technologia skroplonego powietrza ma być wykorzystywana w magazynach dla dużej skali. Badacze twierdzą, że technologia ta nie nadaje się do zastosowania w magazynach mniejszej skali. Powodem jest duża liczba urządzeń i maszyn, np. turbiny, pompy, zbiorniki, wymienniki ciepła, sprężarki. Proces magazynowania energii w skroplonym powietrzu składa się z trzech etapów: ładowania zbiornika skroplonym powietrzem, magazynowania ciekłego powietrza, rozładowania magazynu energii.
Przykład magazynu wykorzystującego skroplone powietrze
Firma Highview Power wierzy, że technologia skroplonego powietrza może w przyszłości być powszechną opcją magazynowania energii w dużej skali. Jej projekt w Manchesterze posiłkuje się ciepłem odpadowym z generatorów zasilanych gazem produkowanym przez wysypisko śmieci. Oprócz tego nowy magazyn jest połączony z brytyjskim systemem elektro-energetycznym. Jego celem jest magazynowanie nadwyżek energii i przekazywaniem ich do wykorzystania w momencie zapotrzebowania.
Rząd dofinansował tę inwestycje. Ma ona służyć również do celów badawczych, aby potwierdzić założenia teoretyczne i udokumentować wyniki testów praktycznych. Dotychczasowe doświadczenia związane z projektem wykazują duży potencjał technologii skroplonego powietrza do rozdzielenia procesu wytwarzania i konsumpcji elektryczności. To pozwala na uelastycznienie zarówno pracy sieci energetycznej, jaki i źródeł wytwarzania energii.
Źródła:
https://swiatoze.pl/ciekle-powietrze-sposobem-na-magazynowanie-energii-elektrycznej/
https://biznesalert.pl/laes-magazyny-energii-skroplone-powietrze/
http://globenergia.pl/laes-nowatorska-technologia-magazynowania-energii/
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/pieniadze-z-powietrza/vwzmg