Ponad 400 GW zainstalowanej mocy magazynów energii do 2030 roku

Globalny przemysł magazynów energii rozwija się dynamicznie. Świadczą o tym liczne analizy i prognozy instytucji badawczych. BloombergNEF (BNEF) przewiduje, że globalne wdrożenia magazynów energii zwiększą się osiągając moc 411 GW i pojemność 1 194 GWh.

Już rok temu pisaliśmy o tym, że wdrożenia magazynów energii na świecie wzrosną trzykrotnie, ale aktualnie zapowiadana zmiana ma być jeszcze większa! I dlatego BNEF postanowił uaktualnić globalne prognozy dotyczące wdrażania magazynowania energii.

Jakie są aktualne przewidywania?

Według najnowszej analizy sektora, która ukazała się 12 października 2022 r., BNEF prognozuje, że globalny rynek magazynowania energii może wzrosnąć aż 15-krotnie do końca 2030 r. Firma szacuje, że skumulowane instalacje na całym świecie osiągną łącznie moc 411 GW i pojemność 1 194 GWh. To więcej niż przewidywano rok temu, to 15 razy więcej niż 27 GW/56 GWh wdrożeń magazynów energii, które były dostępne pod koniec 2021 r.

Gdzie będzie najwięcej magazynów energii?

Największymi rynkami magazynów energii prawdopodobnie pozostaną Chiny i USA. Według prognoz będą one posiadać ponad połowę światowych instalacji magazynowania energii do końca dekady. Mimo wszystko, w obliczu kryzysu energetycznego i rekordowych cen energii, Europa również planuje się intensywnie rozwijać w zakresie magazynowania energii. Dlatego nowe instalacje będą powstawać w dużej ilości także na terenie UE.

Co ma wpływ na obiecujące prognozy?

Według BNEF na perspektywy globalnego wdrożenia magazynowania energii w dużym stopniu wpływają ostatnie zmiany w polityce w USA i Unii Europejskiej (UE):

Bardziej ambitna polityka w USA i Europie powoduje wzrost prognozowanych zdolności produkcyjnych o 13% w stosunku do poprzednich szacunków.

BNEF

Przede wszystkim na uwagę zasługuje amerykańska ustawa o redukcji inflacji (uchwalona w sierpniu 2022 r.). Zgodnie z opublikowaną informacją zapewni ona ponad 369 mld USD finansowania dla tzw. czystych technologii. BNEF przewiduje, że w latach 2022-2030 przyczyni się to do budowy około 30 GW/111 GWh magazynów energii.

Z kolei na decyzje w Europie duży wpływ mogła mieć inwazja Rosji na Ukrainę i towarzysząca temu polityka Rosji. W obliczu nowej sytuacji Europa chce się zabezpieczyć zapewniając poszczególnym krajom i ich obywatelom większe bezpieczeństwo energetyczne. M.in. dlatego od 2025 r. przewiduje się znaczne przyrosty magazynów energii na skalę użytkową. Plany te są zgodne z ambitnymi celami w zakresie OZE określonymi w planie REPowerEU.

Co stanowi wyzwanie?

Istnieją czynniki, które mogą w pewnym stopniu ograniczać wzrosty na rynku magazynowania energii lub je spowalniać. Jednymi z najważniejszych czynników są zakłócenia w łańcuchu dostaw, które w 2022 r. spowodowały znaczne zmniejszenie przyrostów na rynku magazynowania energii. Równie ważny jest fakt, że ceny ogniw baterii w ostatnim roku wzrosły. Taki stan jest następstwem pandemii, inflacji, dużych kosztów transportu czy wysokich cen surowców.

Jednak pomimo wyzwań, z którymi branża magazynowania energii musi się zmierzyć, przyjmuje się, że globalny wzrost mocy i pojemności w postaci instalacji magazynowania energii jest nieuchronny, czyli na pewno nastąpi.

Branża magazynowania energii boryka się z problemami rozwojowymi. Jednak mimo wyższych cen systemów bateryjnych, popyt jest wyraźny. Do 2030 roku powstanie ponad 1 terawatogodzina mocy energetycznej. Największe rynki energetyczne na świecie, takie jak Chiny, USA, Indie i UE, przyjęły przepisy zachęcające do wdrażania magazynów energii.

Helen Kou, pracownik działu magazynowania energii w BNEF i główny autor raportu

Źródła:

US, EU policies prompt BloombergNEF to upgrade global energy storage deployment forecasts, energy-storage.news

BNEF forecasts global energy storage market to grow 15-fold by 2030, gridbeyond.com

Global Energy Storage Market to Grow 15-Fold by 2030, bnef.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE