Pompy ciepła Oilon na największej chińskiej farmie akumulatorów

Fińska firma Oilon dostarczy pompy ciepła do największego projektu magazynowania energii w Chinach, w miejscowości Dalian. Projekt ma charakter demonstracyjny. Ma na celu sprawdzenie funkcjonalności baterii wanadowych podłączonych do sieci energetycznej.

Dalian Henliu Energy Storage Power Station Company Ltd wybrała na dostawcę pomp ciepła fińską firmę Oilon, która zajmuje się energetyką i technologiami środowiskowymi. Ze względu na specyfikę projektu kryteria wyboru obejmowały wydajność i niezawodność. Technologia ChillHeat firmy Oilon może być stosowana z jednej strony do lokalnego ogrzewania a z drugiej do chłodzenia. Ponadto odznacza się tym, że potrafi osiągnąć ogólną wydajność (COPtot) na poziomie 10. Jednocześnie posiada zdolność do wytwarzania temperatur sięgających 120 stopni Celsjusza, co czyni ją szczególnie przydatną do wytwarzania ciepła sieciowego. Tego rodzaju pompy były już wykorzystywane w projektach w Finlandii i na świecie. Mogą wspierać wiele branż, np. przemysł spożywczy, przemysł przetwórczy, areny sportowe, odzyskiwanie ciepła itp.

Perspektywa ekologiczna związana z pompami ciepła Oilon

W ramach umowy Oilon dostarczy przemysłowe pompy ciepła do farmy akumulatorów magazynujących energię w Dalian, w północno-wschodnich Chinach. Powstająca farma pomoże zintegrować więcej energii wiatrowej w prowincji Liaoning, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia lokalnej emisji dwutlenku węgla. Inwestycja będzie służyć przede wszystkim jako szybko reagująca rezerwa mocy dla energetyki wiatrowej. W praktyce oznacza to, że prąd z akumulatorów można wydobyć, gdy istnieje zapotrzebowanie a nie ma w danym momencie wiatru. Dodanie tego elementu do sieci zwiększy jej elastyczność i wydajność energii odnawialnej. Opisywany projekt jest doskonałym przykładem tego, jak chiński rząd dąży do neutralności węglowej do 2060 roku.

Zasada działania i budowa farmy akumulatorów w Dalian

Farma akumulatorów w Dalian jest projektem demonstracyjnym. Chiński rząd zatwierdził go chcąc przetestować funkcjonalności baterii wanadowych podłączonych do sieci energetycznej. Farma składa się z dużych przepływowych baterii wanadowo-redoksowych. Zdolność magazynowania energii z ich pomocą opiera się na reakcjach jonowych roztworu elektrolitu przepływającego wewnątrz akumulatorów. W przeciwieństwie do akumulatorów litowo-jonowych, akumulatory te nie powodują zagrożeń związanych z łatwopalnością i cechują się długą żywotnością. Ponadto można je ładować ponad 20 000 razy bez zmniejszania pojemności magazynowania. Natomiast jeśli chodzi o pompy ciepła to projekt uwzględnia osiem kontenerowych wysokotemperaturowych pomp ciepła Oilon ChillHeat z serii P. Zadaniem tych pomp jest chłodzenie zainstalowanych akumulatorów i dostarczanie ich ciepła odpadowego do miejskiej sieci ciepłowniczej. Docelowo uruchomiona farma akumulatorów ma mieć moc szczytową 200 MW i pojemność magazynowania energii elektrycznej o wartości 800 MWh. Obecnie farma ta uchodzi za największą farmą akumulatorów w Chinach i jedną z największych na świecie. Uruchomienie nastąpi w 2021 roku.

Magazynowanie energii elektrycznej ma istotne znaczenie dla ogólnego zwiększenia zastosowania odnawialnych źródeł energii. Należy przypuszczać że podobne farmy akumulatorów będą potrzebne jeszcze w wielu miejscach i w najbliższej przyszłości będzie rosła ich liczba. Ville Pekkola, dyrektor Oilon China, uważa, że stwarza to duże możliwości dla pomp ciepła.

Źródła:

https://oilon.com/en-gb/oilon-to-supply-heat-pumps-for-chinas-largest-battery-farm/

https://www.chemengonline.com/oilon-to-supply-heat-pumps-for-chinas-largest-battery-farm/

https://scandasia.com/finnish-olion-to-supply-heat-pumps-for-chinas-largest-battery-energy-storage-project/

https://www.smart-energy.com/industry-sectors/storage/finnish-company-to-supply-heat-pumps-for-chinas-largest-battery-energy-storage-project/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE