Pływający magazyn energii na Filipinach

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä wdroży na Filipinach akumulatorowy system magazynowania energii o mocy 54 MW / 32 MWh zamontowany na barce.

Odnawialne źródła energii rosną w siłę. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał potrzebne są magazyny energii, o których już wielokrotnie pisaliśmy. Jednak nie wszędzie wdrożenie typowych magazynów jest realne. Dlatego firmy opracowują wciąż nowe rozwiązania, dopasowane do szczególnych potrzeb rynku. Na całym świecie realizowane są rozmaite projekty a wśród nich są też liczne debiuty, takie jak np. pływający magazyn energii na Filipinach. Są lokalizacje, gdzie brakuje miejsca na farmy słoneczne i wiatrowe lub urządzenia do magazynowania energii na lądzie. Znakomitym rozwiązaniem w takiej sytuacji są nowoczesne magazyny pływające. Opracowuje się je przede wszystkim do użytku na obszarach, które chcą zwiększyć swoje wykorzystanie energii odnawialnej, ale mają ograniczenia związane z ilością dostępnych terenów. Azja Południowo-Wschodnia to obszar idealny do zastosowania takich instalacji.

Pierwszy pływający magazyn energii na Filipinach

Grupa technologiczna Wärtsilä poinformowała, że ​​dostarczy elastyczny wielkoskalowy system magazynowania energii montowany na barce dla elektrociepłowni na Filipinach. Oświadczenie to pojawiło się w mediach 9 marca 2021 roku. Jednak już kilka miesięcy wcześniej Singapurski Urząd ds. Rynku Energii i Keppel Offshore & Marine poinformował, że ich partnerstwo zajmuje się badaniami nad rozwojem pierwszego pływającego magazynu energii w Singapurze. Oba podmioty prowadziły projekty energetyczne mające zastosowanie dla sektora morskiego. Wypracowane przez nie technologie wydają się być przyszłościowe dla statków z napędem elektrycznym i hybrydowych.

Pływający magazyn energii firmy Wärtsilä pomoże filipińskiemu operatorowi spełnić wymagania sieci. Pomysł wdrażany jest w gminie Maco, w prowincji Filipin Davao de Oro. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem firmy, rozwiązanie polega na umieszczeniu na pokładzie pływającej barki dziesięciu systemów Wärtsilä GridSolv Max. Systemy mają być obsługiwane przez zaawansowaną platformę zarządzania energią GEMS. Realizacją projektu zajmie się dział technologii i integracji systemu magazynowania energii Wärtsilä Corporation. Wdrożone urządzenie będzie miało moc 54 MW / 32 MWh. Całość powstanie obok istniejącej barki termicznej o mocy 100 MW firmy Therma Marine Inc. (TMI). TMI jest spółką zależną Aboitiz Power Corporation i jedną z wiodących filipińskich firm zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją i detalicznymi usługami elektrycznymi.

Zamówienie złożono we wrześniu 2020 roku, zaś jego realizacja odbędzie się w trybie przyspieszonym. Dzięki temu zakończenie dostawy nastąpi prawdopodobnie do końca IV kwartału 2021 roku.

Informacje o systemie GridSolv Max i GEMS

GridSolv Max jest to wysoce zaawansowane rozwiązanie służące do magazynowania energii. Firma Wärtsilä zaprojektowała je z myślą o usprawnionej instalacji i integracji systemów energetycznych. Jej celem było znaczne zwiększenie gęstości energii oraz niezawodności całego systemu. Dzięki temu możliwe stało się zaspokojenie potrzeb energetycznych klientów przy jednoczesnym właściwym zabezpieczeniu ich zasobów w przyszłości. Kluczowa zaleta rozwiązania to nie tylko innowacyjność, ale przede wszystkim ustandaryzowana architektura. Sprawia to, że dzięki urządzeniu możliwa staje się obsługa zarówno oddzielnie wdrożonych magazynów energii, jak i ich hybryd zintegrowanych z zasobami termicznymi lub odnawialnymi.

Za nazwą GEMS stoi z kolei oprogramowanie. GEMS to obecnie najczęściej używane oprogramowanie służące do magazynowania energii i platforma integracyjna działającą w ponad 70 systemach na całym świecie. Oprogramowanie to oferuje szeroki wybór aplikacji przypadków użycia. Za jego pośrednictwem można zarządzać, integrować i synchronizować dowolną kompozycję aktywów energetycznych, do których zaliczamy na przykład wiatr, energię słoneczną, energię cieplną lub po prostu magazynowanie.

Czynniki geograficzne i polityczne na Filipinach

Najnowsze statystyki rządowe wskazują na mix energetyczny kraju. Składa się on w około 10,5% z energii wodnej, w 13,4% z energii geotermalnej i w około 1% z energii wiatrowej i słonecznej. Do tego dochodzi około 0,4% biomasy. Pozostałe źródła energetyczne stanowi węgiel, ropa i gaz ziemny. W kraju realizowany jest Narodowy Program Energii Odnawialnej Filipin Departamentu Energii. Jego celem jest zwiększenie mocy energii pochodzącej z odnawialnych źródeł do ponad 15 GW do 2030 roku. Zapowiadany jest między innymi 75% wzrost energii geotermalnej, 160% wzrost energii wodnej i uruchomienie ponad 2 GW energii z wiatru i między 284 MW do 1528 MW energii słonecznej. Jeśli wymienione cele uda się zrealizować to Filipiny uzyskają od 50% do 60% energii ze źródeł odnawialnych.

Filipiny to państwo wyspiarskie położone w południowo-wschodniej Azji, na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Składa się z wielu wysp o ograniczonej dostępności do ziemi. W związku z tym elektrownie i magazyny energii na pływających barkach są postrzegane jako odpowiedź na szczególne potrzeby tego kraju. Dzięki pływającym magazynom możliwe jest pokrycie zapotrzebowania na energię i pomoc w zwiększaniu skali wykorzystania energii odnawialnej. Kluczową zaletą pływającej barki z magazynem energii jest to, że umożliwia szybkie dostarczanie energii elektrycznej do obszarów o ograniczonej infrastrukturze i jest rozwiązaniem mobilnym, co umożliwia relokację lub handel.

Dlaczego Wärtsilä?

Wärtsilä jest jedynym dostawcą usług inżynieryjnych, zaopatrzenia i budowy dla tego projektu. Firma szczyci się mianem lidera w dziedzinie inteligentnych rozwiązań technologicznych. Projekt na Filipinach nie jest jej pierwszą realizacją. Wärtsilä wdrożyła już 26 barek energetycznych, które rozmieszczone są w różnych miejscach na świecie. Ich łączna moc wynosi 1500 MW. Ponadto firma aktywnie działa na terenie Azji  Południowo-Wschodniej na rynku energetycznym. Dotychczas zainstalowała tam moc o wartości ponad 9 000 MW, z czego około 300 MW to magazyny energii. W październiku 2020 roku Wärtsilä ogłosiła zakończenie pierwszego w historii Singapuru projektu magazynowania energii w skali sieci. Oprócz tego Wärtsilä poinformowała też o ​​otrzymaniu kolejnych zamówień o mocy 90 MW / 90 MWh na magazyny energii w Azji Południowo-Wschodniej.

Projekt w Singapurze

System magazynowania energii w Singapurze obejmuje akumulator ESS z akumulatorem litowo-jonowym 7,5 MW / 7,5 MWh. Keppel nazywa go Floating Living Lab. Póki co urządzenie uchodzi za największe jak dotąd wdrożenie ESS w Singapurze. Przewiduje się, że projekt będzie funkcjonował jako test innowacyjnego rozwiązania do chłodzenia cieczą, które wykorzystuje wodę morską do chłodzenia ogniw akumulatora. Zgodnie z założeniami powinno to wspierać cykl życia ESS, gdyż system chłodzenia zaprojektowano w celu poprawy wydajności projektu w gorącym i wilgotnym klimacie Singapuru. ESS wykorzysta również nowatorskie rozwiązanie do układania akumulatorów w celu zmniejszenia jego zajmowanego miejsca, co może zmniejszyć zapotrzebowanie na miejsce instalacji. To bardzo ważna zaleta w sytuacji posiadania ograniczonej przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE