Pierwszy testowany projekt wirtualnej linii przesyłowej

Pilotaż „wirtualnej linii przesyłowej” pokaże korzyści na poziomie przesyłu wynikające z magazynowania energii, a także wesprze litewskie plany dotyczące energii odnawialnej i bezpieczeństwa energetycznego. Projekt ten jest pierwszym litewskim systemem magazynowania energii w akumulatorach w skali sieciowej i będzie jednym z pierwszych testowanych projektów „wirtualnej linii przesyłowej” w Europie.

Idea wirtualnej linii przesyłowej

Nazwa jest znacząca. Koncepcja wirtualnych linii przesyłowych polega na magazynowaniu energii wzdłuż linii przesyłowej w celu dostarczania lub pochłaniania mocy czynnej i biernej. W ten sposób instalacja ma naśladować przepływ energii w liniach przesyłowych. Innymi słowy, jeśli w dowolnym momencie wystąpi przeciążenie sieci, to zamieszczone w instalacji akumulatory będą pochłaniać energię. Następnie, na przykład w momencie, gdy zator się zmniejszy, akumulatory te oddadzą z powrotem energię do sieci.

O projekcie na Litwie

Siemens i jej spółka joint venture (Fluence) z amerykańską grupą energetyczną AES i litewskim operatorem systemu przesyłowego Litgrid łączą siły. Są to organizacje, które zaangażowały się w projekt pilotażowy wirtualnej linii przesyłowej. Pilotaż ma na celu dostarczenie pierwszego systemu magazynowania energii połączonego bezpośrednio z siecią elektroenergetyczną w krajach bałtyckich.

Projekt pokaże zalety stosowania akumulatorów jako alternatywy dla budowy drogiej infrastruktury przesyłowej. Między innymi chodzi tu o uniezależnienie kraju od importu energii elektrycznej. Pomysł ma też pomóc Litwie zmodernizować sieć elektryczną i odejść od energetyki z czasów radzieckich na rzecz integracji z krajami Unii Europejskiej.

Bo jak powiedział Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid:

„Jako litewski OSP jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Podobnie jak inni, również stoimy przed wyzwaniami związanymi z przejściem na energię odnawialną, ale jednocześnie realizujemy projekt synchronizacji, który jest przejściem z naszej dotychczasowej działalności w sieci poradzieckiej na niezależną współpracę z naszymi partnerami w Europie.”

Dużo organizacji z zaciekawieniem przygląda się realizacji tego przedsięwzięcia. Wnioski z projektu z pewnością będą przydatne dla wielu firm energetycznych na Litwie i za granicą. Tym bardziej, że oprócz podstawowych usług Litgrid testuje również funkcje niezwiązane z częstotliwością. Organizacja chce w ten sposób pokazać uczestnikom rynku jakie warunki są potrzebne do uwolnienia pełnego potencjału magazynów akumulatorowych w celu świadczenia usług pomocniczych. A zatem w projekcie chodzi też o usługi, które byłyby pomocne w rozwiązaniu problemów związanych z bezwładnością sieci i kontrolą napięcia.

Co dalej?

Jeżeli projekt pilotażowy na Litwie zakończy się sukcesem to prawdopodobnie doprowadzi do wdrożenia większych systemów magazynowania energii. Jest to ważne ze względu na dążenie Litwy do osiągnięcia niezależności energetycznej i plany połączenia się kraju synchronicznie z Europą do 2025 roku.

Kraj rozwija odnawialne źródła energii. Chce zwiększyć ich wykorzystanie z obecnych 20% do 45% do 2030 roku i do prawie 100% do 2050 roku. Oczywistym wyzwaniem podczas tej transformacji energetycznej jest zapewnienie stabilnego działania litewskiego systemu elektroenergetycznego. To wymaga dalszych innowacji i wdrożeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE