Pierwszy tankowiec akumulatorowy wypłynie na morza w 2026 roku

Japoński startup PowerX zaprezentował na Międzynarodowej Wystawie Morskiej „Bariship” szczegółowy projekt pierwszego na świecie tankowca akumulatorowego. Statek ma zostać ukończony w 2025 roku. Rok później wyruszy na testy terenowe.

Wbudowany system magazynowania energii opiera się na opatentowanej przez startup konstrukcji modułowej, wyposażonej w akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Statek będzie liczył 140 metrów długości i będzie wyposażony w 96 kontenerowych magazynów energii o łącznej pojemności 241 MWh.

System wyposażono w dedykowane mechanizmy kontroli emisji gazów i inteligentne rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. O bezpieczeństwo mają zadbać również systemy konwersji mocy, kontroli ładowania i monitorowania stanu baterii w czasie rzeczywistym.

Takie rozwiązanie pozwoli magazynować i transportować energię elektryczną wytwarzaną chociażby ze źródeł odnawialnych. Obszary o dużym potencjale wytwarzania energii odnawialnej są często oddalone od obszarów miejskich i regionów o wysokim zapotrzebowaniu na energię.

Tankowiec może być optymalnym rozwiązaniem do przesyłu energii elektrycznej na krótkie odległości, jako wsparcie i uzupełnienie istniejącej infrastruktury energetycznej. Jako przykład podano transport energii elektrycznej z regionów o wysokim potencjale OZE (Kiusiu i Hokkaido), do miast o wysokim popycie (Honsiu).

Doskonałym uzupełnieniem technologii opracowanej przez PowerX są morskie farmy wiatrowe, które mogą być bezpośrednim dostarczycielem energii elektrycznej do tankowców akumulatorowych.

W trzecim kwartale 2023 roku powstanie nowa spółka o nazwie Ocean Power Grid. Jej celem będzie rozwijanie działalności w zakresie transportu energii elektrycznej z wykorzystaniem tankowców akumulatorowych. PowerX poszukuje partnerów biznesowych do rozpowszechnienia i ciągłego ulepszania technologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE