Pierwszy na Ukrainie przemysłowy magazyn energii

Przemysłowy system magazynowania energii uruchomiono przy należącej do DTEK elektrowni Zaporoże. Instalacja zbudowana jest z akumulatorów litowo-jonowych. To pierwsza taka realizacja na Ukrainie w skali sieciowej.

W drugiej połowie maja 2021 roku oficjalnie uruchomiono pierwszy na Ukrainie przemysłowy litowo-jonowy system magazynowania energii. Za projekt odpowiada Ukraińska grupa inwestycyjna sektora energetycznego DTEK. Nowa instalacja o pojemności 1 MW/2,25 MWh znajduje się przy elektrociepłowni Zaporoże, należącej do DTEK. Ma charakter pilotażowy. Taką lokalizację firma wybrała ze względu na logistykę i „dostępność wykwalifikowanych pracowników branży energetycznej”, którzy mogą nauczyć się obsługi systemu. Z okazji inauguracji projektu spółka DTEK zorganizowała briefing informujący o uruchomieniu nowego systemu.

Cele magazynu energii na Ukrainie

Jest to projekt pilotażowy firmy DTEK. Zadaniem nowej instalacji jest podtrzymywanie funkcjonowania ukraińskiego systemu elektroenergetycznego poprzez magazynowanie i przesyłanie energii elektryczną do sieci.

Wdrażając nowe technologie na Ukrainie, firma DTEK buduje nowy sektor energetyczny. Dzięki tej realizacji spółka chce rozpoznać kluczową rolę w wykorzystaniu systemów magazynowania energii w różnych segmentach ukraińskiego rynku energii. Oprócz tego firma zamierza stymulować dekarbonizację Europy Wschodniej w celu wsparcia Zielonego Ładu UE.

Przedstawiciele spółki wierzą, że opisywany projekt może pomóc Ukrainie w zwiększeniu udziału energii odnawialnej w sieci. Jednocześnie zwiększy też bezpieczeństwo energetyczne kraju i bezpieczeństwo w zakresie dostaw.

Naszym celem jest stać się wiodącym podmiotem w dekarbonizacji Europy Wschodniej. Niedawno podłączony magazyn energii pozwoli nam to zrobić, jednocześnie demonstrując zaangażowanie naszej firmy i kraju w Zielony Ład UE oraz bliższe relacje z naszymi europejskimi partnerami. Jest to szczególnie ważne przed synchronizacją systemów elektroenergetycznych UE i Ukrainy w 2023 roku.

Maxim Timchenko, dyrektor generalny DTEK

Nasza nowoczesna energetyka musi stać się motorem wzrostu ukraińskiej gospodarki i dobrobytu Ukraińców. Uruchomienie pierwszego w naszym kraju przemysłowego systemu magazynowania energii jest najnowszą inwestycją DTEK w przyszłość krajowego sektora energetycznego. Projekt ten skutecznie uruchamia nowy rynek systemów magazynowania energii na Ukrainie. Co więcej, te rozwiązania magazynowe będą kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, a także nowego punktu rozwoju dla ukraińskiego przemysłu energetycznego.

Rinat Achmetow, właściciel DTEK

Udział innych firmy w projekcie

Firma DTEK podpisała umowę z amerykańską firmą Honeywell na dostawę i instalację magazynu energii. Jednocześnie w projekcie uczestniczyła kanadyjska firma zajmująca się akumulatorami Sungrid, a także firma Powin Energy. DTEK pracuje również nad tematem recyklingu baterii litowo-jonowych z innym przedsiębiorstwem.

Dzięki naszej współpracy z firmami o międzynarodowej renomie – Honeywell i SunGrid – udało nam się z sukcesem zrealizować ten ambitny projekt. Instalacja systemu magazynowania energii nastąpiła w kluczowym momencie dla DTEK i Ukrainy, ponieważ stawiamy czoła wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi i dążymy do przekształcenia sektora energetycznego poprzez wprowadzenie niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych.

Maxim Timchenko

DTEK pionierem magazynowania na Ukrainie

To oczywiście wielka odpowiedzialność i dużo pracy, ale jesteśmy gotowi otwarcie dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z rządem i innymi uczestnikami rynku, aby przyspieszyć transformację energetyczną naszego kraju.

Maxim Timchenko

Zrównoważony rozwój jest kluczowym celem firmy Honeywell. Magazynowanie energii jest bardzo ważną jego częścią. Zapotrzebowanie na systemy magazynowania energii rośnie wykładniczo, aby umożliwić osiągnięcie celów w zakresie dekarbonizacji i odnawialnych źródeł energii na całym świecie. (…) W Honeywell widzimy naszą wyjątkową rolę, aby sprostać dzisiejszym wyzwaniom w zarządzaniu energią. Czujemy się bardzo dumni ze współpracy z DTEK, która koncentruje się na innowacjach i najnowszych technologiach, aby przewodzić transformacji energetycznej na Ukrainie. DTEK jest prawdziwym pionierem.

Eren Ergin, dyrektor generalny ds. zasobów odnawialnych i rozproszonych w Honeywell Process Solutions

Źródła:

https://energyindustryreview.com/power/ukraines-first-industrial-lithium-ion-energy-storage-system/

https://www.honeywellprocess.com/en-us/news-and-events/Pages/pr-07222020–honeywell-and-dtek-join-forces-to-build-ukraines-first-grid-scale-energy-storage-system.aspx

https://dtek.com/en/first-energy-storage-day/

https://www.energy-storage.news/news/ukraines-first-grid-scale-battery-energy-storage-system-comes-online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE