Pierwszy na Litwie akumulatorowy magazyn energii podłączony do sieci

Litewski operator systemu przesyłowego Litgrid zainstalował pierwszy system akumulatorowego magazynowania energii (1 MW/1 MWh) podłączony do sieci przesyłowej w podstacji transformatorowej w Wilnie. Litwa ma w planach wdrożenie projektów magazynowania energii o łacznej mocy i pojemności 200 MW i 200 MWh. 

Uruchomienie pilotażowego projektu na Litwie

Na Litwie uruchomiono pilotażowy projekt akumulatorowego systemu magazynowania energii. Nie ulega wątpliwości, że to wydarzenie toruje drogę do znacznie większego wdrożenia technologii, co ma się wkrótce rozpocząć. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy tego typu projekt nie tylko w odniesieniu do terytorium Litwy, ale regionu krajów bałtyckich.

System dostarczyła firma  Fluence. Następnie podłączono go do sieci przesyłowej w podstacji transformatorowej w Wilnie. Warto przypomnieć, że zgodnie z założeniem projekt będzie działał jako wirtualna linia przesyłowa operatora sieci Litgrid. W ramach przedsięwzięcia specjaliści z Litgrid przetestują możliwości urządzenia do pracy w sieci przesyłowej.

Projekt pomoże ustabilizować sieć na Litwie

O celu testowania tego rozwiązania pisaliśmy już w kwietniu, tuż po rozpoczęciu projektu. Istnieje przekonanie, że przetestowanie możliwości technologii może pomóc w ustabilizowaniu sieci elektroenergetycznej.

Jeśli w dowolnym momencie wystąpi przeciążenie sieci, to zadaniem umieszczonych w instalacji akumulatorów jest pochłanianie energii. Następnie, gdy przeciążenie sieci zniknie, te same akumulatory  oddadzą energię z powrotem do sieci.

System o mocy 1 MW dostarczy cennej wiedzy w przygotowaniach do realizacji projektu systemu akumulatorowego 200 MW i przyczyni się do stabilności sieci elektroenergetycznej w ramach przygotowań do synchronizacji. Litewski system elektroenergetyczny jest na ścieżce transformacji, a przyswojenie nowych technologii jest jednym z kluczowych warunków udanej transformacji.

Dainius Kreivys, Minister Energetyki Republiki Litewskiej

Modernizacja sieci elektrycznej na Litwie

Energia elektryczna na Litwie w dużej mierze pochodzi z zagranicy, dlatego dąży do większej synchronizacji z europejskimi partnerami. W związku z tym pojawił się pomysł modernizacji sieci elektrycznej mającej na celu odejście od energetyki z czasów radzieckich na rzecz integracji z UE. W tym kontekście omawiany projekt powinien wykazać zalety magazynowania energii jako alternatywy dla budowy drogiej infrastruktury przesyłowej.

Obecnie mamy wyjątkową sytuację na Litwie – synchronizujemy się i przygotowujemy do przejęcia zarządzania wszystkimi parametrami systemu elektroenergetycznego, trwa aktywny rozwój zasobów odnawialnych, przygotowywane są ambitne projekty akumulatorowe.

Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid

Jednocześnie Litwa dąży do większej niezależności energetycznej. Rząd chce, by do 2030 roku 70% krajowego zużycia energii pochodziło ze źródeł krajowych. Co więcej, prawie połowa z tego ma pochodzić z energii odnawialnej.  W tym również projekt powinien okazać się pomocny.

Wszystko to stanowi idealne medium do wykorzystania akumulatorowych systemów magazynowania energii nie tylko jako sposobu magazynowania, a następnie wykorzystania nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych, ale także do ich adaptacji w celu zapewnienia niezawodnej pracy sieci przesyłowej energii. Taki jest cel tego pierwszego projektu – specjaliści Litgrid przetestują zdolność baterii do realizacji różnych funkcji sieci przesyłowej w rzeczywistych warunkach pracy litewskiego systemu elektroenergetycznego.

Rokas Masiulis

Zapowiedź wdrożenia 200 MW/200 MWh

Energy Cells, spółka należąca do grupy spółek EPSO-G, planuje do października 2022 roku na Litwie zainstalować system czterech magazynów energii. Ich łączna moc wyniesie co najmniej 200 MW, a pojemność co najmniej 200 MWh. Każdy z magazynów ma mieć 50 MW i 50 MWh. Obiekty zostaną wdrożone w podstacjach w Wilnie, Alytus, Utena i Šiauliai.

System będzie służył jako szybka i elastyczna awaryjna rezerwa mocy. Dlatego jego celem jest zapewnienie niezawodnej i stabilnej pracy litewskiego systemu elektroenergetycznego przed synchronizacją z sieciami UE lub izolowanego systemu elektroenergetycznego. Dodatkowo w przyszłości pomoże on zintegrować szybko rozwijające się odnawialne źródła energii.

Źródła:

Energy Storage News

Litgrid

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE