Pierwszy minister Szkocji prosi premiera Wielkiej Brytanii o wsparcie dla systemów magazynowania energii

W poniedziałkowym liście wysłanym do premiera Rishi Sunaka, Humza Yousaf wystosował prośbę o podjęcie działań w celu wsparcia technologii magazynowania energii, takich jak elektrownie szczytowo-pompowe.

Elektrownie szczytowo-pompowe są obecnie jedynym odnawialnym źródłem energii, które nie kwalifikuje się do wsparcia rządu brytyjskiego. Przedstawiciele branży zgodnie uznali, że aby rozwiązania w zakresie magazynowania energii były długoterminowe, potrzebują mechanizmu „cap-and-floor”, aby zapewnić minimalny poziom przychodów.

Potrzeba większych uprawnień i szybkich decyzji

Pierwszy minister stwierdził, że brak zdecentralizowanych uprawnień rządu szkockiego do przeprowadzenia zmian w systemie elektroenergetycznym jest istotną barierą dla przyspieszenia tego procesu i wezwał rząd Wielkiej Brytanii do znalezienia rozwiązania legislacyjnego.

Humza Yousaf wyraził również poparcie dla celów związanych z dekarbonizacją, które Wielka Brytania zobowiązała się osiągnąć do 2035 roku. Podkreslił, że magazynowanie energii z OZE jest kluczowe dla bezpieczeństwa dostaw i efektywnego zarządzania dystrybucją.

Konsultacje rządu brytyjskiego w 2022 roku wykazały, że elektrownie szczytowo-pompowe są jedną z najefektywniejszych technologii magazynowania energii elektrycznej na dużą skalę. Rządzący zobowiązali się również do opracowania odpowiedniego wsparcia inwestycji w magazyny energii, w celu optymalizacji całego systemu elektroenergetycznego do 2024 roku.

Szkocja jest jednym z liderów branży OZE na świecie i zbliża się do stuprocentowego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną za pomocą źródeł odnawialnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE