Pierwsza na świecie wyspa zielonej energii

Dania zawarła porozumienie w sprawie budowy pierwszej na świecie wyspy zielonej energii. Centrum energetyczne będzie sztucznie zbudowaną wyspą położoną na Morzu Północnym w odległości 80 kilometrów od wybrzeża Półwyspu Jutlandzkiego. Obiekt zasili konsumentów z okolicznych krajów w zieloną energię. Ponadto ambicja długoterminowa to możliwość magazynowania energii na wyspie.

Nowobudowany węzeł energetyczny ma pełnić rolę morskiej elektrowni zbierającej i dystrybuującej zieloną energię elektryczną z setek turbin wiatrowych. Stamtąd zielona energia będzie transportowana bezpośrednio do konsumentów żyjących w krajach otaczających Morze Północne. Prawdopodobnie pierwsza faza budowy centrum energetycznego obejmie około 200 morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy 3 GW. To oznacza, że w pierwszej fazie wyspa zaopatrzy 3 miliony europejskich gospodarstw domowych w zieloną energię. Bez wątpienia projekt będzie dalej rozwijany. Oczekuje się, że w pełni rozwinięty węzeł energetyczny osiągnie moc 10 GW a cała wyspa zajmie łącznie powierzchnię wielkości minimum 120 tysięcy metrów kwadratowych. Przewidywany koszt budowy sztucznej wyspy wyniesie 210 miliardów koron duńskich (33,97 miliardów dolarów). To największy projekt budowlany w historii Danii.

Status prawny projektu wyspy zielonej energii

Projekt budowy wyspy zielonej energii na Morzu Północnym powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy państwem duńskim a różnymi firmami prywatnymi. Państwo duńskie ma być właścicielem większej części wyspy. Natomiast firmy prywatne mają pełnić kluczowe role przy wykonaniu zadań mających na celu maksymalne wykorzystanie potencjału całego projektu. Znaczenie tych firm będzie szczególnie istotne przy realizacji celów związanych z innowacjami, elastycznością, opłacalnością i potencjałem biznesowego. W związku z powyższym Ministerstwo Danii poinformowało, że szczegóły dotyczące własności wyspy określi w celu otwarcia przetargu na prywatne partnerstwa.

Duński minister klimatu, Dan Jørgensen, uważa, że projekt ten to decydujący krok w kierunku przyszłości czystej energii. Wiąże się to z tym, że Unia Europejska dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Aby to osiągnąć Komisja wyznaczyła uprzednio cel w postaci przybrzeżnej energii wiatrowej na poziomie 300 GW. Bez wątpienia dzięki projektowi budowy pierwszej na świecie wyspy zielonej energii Dania pomaga w osiągnięciu celu stawianego przez Unię Europejską.

Magazynowanie zielonej energii na wyspie

Utworzona wyspa zielonej energii zapewni szerokie możliwości rozbudowy projektu o nowe elementy. Oprócz podstawowych funkcji na sztucznej wyspie pojawi się port. Co więcej, niedaleko powstanie także kilka nowych obiektów, których główne przeznaczenie to magazynowanie i przetwarzanie zielonej energii elektrycznej ze znajdujących się w pobliżu turbin wiatrowych. Ciekawych inicjatyw związanych z magazynowaniem energii powstaje na świecie więcej. Godne uwagi przykłady opisaliśmy tutaj. Poza magazynowaniem energii, celem długoterminowym dla wyspy jest uzyskanie możliwości przekształcania zielonej energii w płynne zielone paliwo i wysyłanie go podmorskimi kablami do Danii i innych krajów znajdujących się w pobliżu.

Źródła:

https://www.cnbc.com/2021/02/05/denmark-wants-to-build-a-renewable-energy-island-in-the-north-sea.html

https://www.offshorewind.biz/2021/02/04/breaking-denmark-greenlights-north-sea-energy-island-hub/

https://cleantechnica.com/2021/02/04/denmark-to-build-worlds-first-energy-island-in-the-north-sea/

https://www.powerengineeringint.com/renewables/denmark-to-build-10gw-green-energy-hub-in-the-north-sea/

https://www.oedigital.com/news/485071-denmark-to-build-giant-wind-energy-hub-in-the-north-sea

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE