Pierwsza na świecie duża „bateria piaskowa” uruchomiona

W lipcu w Finlandii rozpoczął działanie pierwszy na świecie komercyjny system magazynowania energii cieplnej oparty na piasku, tzw. „bateria piaskowa”. Projekt ten opracowała firma Polar Night Energy.

System baterii piaskowej opiera się na opatentowanej technologii firmy Polar Night Energy. Nowouruchomiony obiekt znajduje się na terenie elektrowni eksploatowanej przez firmę energetyczną Vatajankoski.

Jak działa bateria piaskowa?

Stalowy kontener o wymiarach 4×7 metrów zawiera setki ton piasku, który może być podgrzewany do temperatury 500-600 stopni Celsjusza. Piasek podgrzewa się za pomocą odnawialnej energii elektrycznej i przechowuje do wykorzystania w lokalnym systemie ciepłowniczym.

Możliwości baterii piaskowej z Finlandii

Nowa bateria piaskowa wydaje się szczególnie potrzebna w Finlandii, gdzie występują długie i bardzo mroźne zimy. To nowatorskie rozwiązanie jest ważne również dlatego, że kraj ostatnio został odcięty od dostaw rosyjskiego gazu z powodu sporu o płatności. Twórcy systemu magazynowania opartego na piasku przekonują, że będzie on tani i łatwy w budowie.

System może rozładować maksymalnie 100 kW mocy cieplnej i posiada całkowitą pojemność energetyczną 8 MWh, co odpowiada 80 godzinom przechowywania. Ponadto z raportu brytyjskiego nadawcy BBC wynika, że teraz władze chcą przeskalować ów system tak, aby miał pojemność tysiąc razy większą, czyli 8 GWh.

Ta innowacja jest częścią inteligentnej i zielonej transformacji energetycznej. Magazyny ciepła mogą znacząco pomóc w zwiększeniu udziału nieciągłych źródeł odnawialnych w sieci elektrycznej. Jednocześnie możemy podnieść poziom ciepła odpadowego do poziomu użytkowego, aby ogrzać miasto. Jest to logiczny krok w kierunku produkcji ciepła bez spalania.

Markku Ylönen, współzałożyciel Polar Night Energy

Vatajankoski stosuje również ciepło dostarczane przez magazyn, aby wykorzystać ciepło odpadowe odzyskiwane z ich serwerów danych. Dzięki temu może być ono również wprowadzane do sieci ciepłowniczej.

To drugi duży obiekt magazynowania energii cieplnej oparty na unikalnym (jeśli nie nowatorskim) rozwiązaniu technologicznym, który rozwijano w zeszłym tygodniu. Szwedzkie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Vattenfall wkrótce rozpocznie napełnianie w Berlinie magazynu energii cieplnej o mocy 200 MW, będącego w rzeczywistości gigantycznym zbiornikiem na wodę.

Źródła:

World’s first large-scale ‘sand battery’ goes online in Finland, Energy Storage New

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE