Pierwsza bateria CO2 do długotrwałego magazynowania energii

Włoski startup Energy Dome ogłosił, że pierwsza na świecie bateria CO2 jest gotowa do komercjalizacji. Technologię tę można szybko wdrożyć w dowolnym miejscu na świecie. W jaki sposób bateria z dwutlenkiem węgla przechowuje energię? Kto może sięgnąć po taką możliwość i dlaczego warto z niej skorzystać? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym innowacyjnym projekcie.

Czym jest bateria CO2 i kto jest odpowiedzialny za jej stworzenie?

Od lutego 2020 roku firma Energy Dome pracowała nad stworzeniem systemu do długotrwałego magazynowania energii wytworzonej w sposób ekologiczny, wykorzystując możliwości odnawialnych źródeł energii. Warto wiedzieć, że firma ma siedzibę na Sardynii, która od 2025 roku ma być całkowicie neutralna węglowo. W ciągu dwóch lat zespół Energy Dome przeszedł od koncepcji do pełnego testowania baterii CO2 w skali wielu megawatów.

W czerwcu firma Energy Dome zabezpieczyła 11 milionów dolarów na finansowanie umożliwiające zakup sprzętu do obiektu o mocy 20 MW i 200 MWh dla włoskiego przedsiębiorstwa A2A, z którym podpisano już protokół uzgodnień.

Bateria z dwutlenkiem węgla potrafi przechowywać energię w zamkniętym układzie. Jest to możliwe dzięki właściwościom CO2, który może być zarówno skraplany, jak i przechowywany w formie cieczy pod ciśnieniem w temperaturze otoczenia. Takie właściwości czynią dwutlenek węgla idealnym płynem do przechowywania energii w zamkniętym procesie termodynamicznym. Ponadto cały proces jest całkowicie ekologiczny.

Co ważne: budowa baterii nie wymaga wydobywania rzadkich minerałów. Są one zbudowane ze stali, wody oraz CO2. Są to surowce ogólnodostępne, które nie generują wysokich kosztów produkcji. Dzięki temu baterie CO2 mają szansę stać się ogólnodostępne, by zwiększyć niezależność energetyczną małych i dużych odbiorców energii elektrycznej.

W jaki sposób działa bateria CO2?

O tym, w jaki sposób działa bateria CO2, opowiedział szczegółowo Claudio Spadacini, założyciel i dyrektor generalny Energy Dome. Ładowanie akumulatora odbywa się dzięki pobraniu dwutlenku węgla, który wysokością temperatury oraz ciśnieniem jest zbliżony do parametrów atmosfery. W kolejnym etapie dochodzi do sprężenia CO2, a ciepło, które powstaje w tym procesie, zostaje zmagazynowane. Gdy w kolejnym kroku zachodzi wymiana energii cieplnej z atmosferą, dwutlenek węgla staje się płynny. Turbina elektryczna, która wytwarza energię elektryczną, potrzebuje do prawidłowego działania dwutlenku węgla w formie gazu. Z tego powodu ciekły CO2 zostaje podgrzany, by ponownie zmienić się w gaz. Co ważne: obieg CO2 odbywa się w szczelnym systemie, a sam gaz jest zamknięty.

Innowacyjne rozwiązanie dla producentów zielonej energii

Dzięki temu, że bateria CO2 jest stworzona z ogólnodostępnych surowców, jej produkcja jest geopolitycznie niezależna. Ponadto sam proces produkcji jest na tyle łatwy, by akumulatory CO2 były powszechnie używane na całym świecie. Dzięki rozpowszechnianiu tej technologii można znacznie zwiększyć wykorzystanie energii z odnawialnym źródeł.

Energy Dome przygotowało w zeszłym roku krótki film pokazujący, jak działa magazynowanie energii CO2. Jest on z pewnością warty obejrzenia, ponieważ bateria CO2 ma ogromny potencjał.

Źródła:

The world’s first CO2 battery for long-duration energy storage is ready for global launch, Electrek

ENERGY DOME SUCCESSFULLY LAUNCHES FIRST CO2 BATTERY LONG-DURATION ENERGY STORAGE PLANT IN THE WORLD, Energy Dome

1 KOMENTARZ

  1. Czy to przypadkiem nie działa tak samo, jak coraz bardziej stosowana w domach pompa ciepła, tylko tam stosowane jest powietrze. Stąd określenie powietrzna pompa ciepła. Jaką w zasadzie ma przewagę CO2 nad powietrzem, jako mieszaniną gazów. CO2 w końcu trzeba oddzielić, taki rozdział też niesie konieczność Zastosowania pewnego nakładu energii. I tu i tu mamy obieg zamknięty, tu i tu mamy cykliczny proces sprężania i rozprężania. Moim zdaniem sama nazwa to chwyt marketingowych, określenie bateria CO2 sugeruje że gaz ten bierze udział bezpośrednio a nie pośrednio w pracy akumulatora. Sugeruje też jakąś firmę redukcji CO2 a tu nic takiego też się nie dzieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE