OZE w Hiszpanii – cel przekroczony!

OZE w Hiszpanii występuje w dużej ilości. Nic więc dziwnego, że kraj ten przekroczył uzgodniony przez UE cel dotyczący zasobów odnawianych. Hiszpania bardzo dobrze radzi sobie również z efektywnością energetyczną. Jest to bardzo korzystne zarówno dla środowiska, jak i gospodarki.

29 grudnia 2021 roku hiszpańskie ministerstwo zajmujące się tematem transformacji ekologicznej poinformowało o postępach kraju dotyczących przechodzenia na OZE w Hiszpanii. Wspomina o tym portal Renewables Now. Okazało się bowiem, że państwo hiszpańskie nie tylko osiągnęło, ale nawet znacząco przekroczyło cel OZE. Wcześniej cel ten został ustanowiony dla Hiszpanii w dyrektywie w sprawie energii odnawialnej.

W 2020 roku kraj osiągnął 21,2% udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii brutto. W ten sposób nastąpiło przekroczenie o 20% celu, który wytyczyła Unia Europejska. Ponadto ministerstwo podało do wiadomości, że OZE w Hiszpanii mogło znaleźć się na takim poziomie z dwóch ważnych powodów. Przede wszystkim stało się tak za sprawą wzrostu produkcji czystej energii. Niewątpliwie istotne znaczenie w tym przypadku miał również towarzyszący temu niższy popyt spowodowany pandemią.

Ponadto warto zauważyć, że cel w zakresie efektywności energetycznej uzgodniony przez Unię Europejską również został przekroczony. Według zapowiedzi miał on wynieść 20% do 2020 roku. Jednak Hiszpania osiągnęła aż 35,4% oszczędności energii.

Mimo wszystko należy jeszcze dodać, że udział OZE w końcowym zużyciu energii w transporcie wyniósł 9,54% w 2020 roku. Ocenia się, że jest to zbyt niska wartość, ponieważ znajduje się ona poniżej ustanowionego wcześniej celu, jakim był poziom 10%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE