OZE w Afryce – najważniejsze projekty w 2021 roku

OZE w Afryce występuje w dużej ilości, dlatego ilość zielonych projektów tam rośnie. Przypuszcza się, że odpowiednio poprowadzone inwestycje mogłyby sprawić, że kontynent zajmie pozycję lidera transformacji energetycznej. W samym 2021 roku uruchomiono kilka dużych projektów.

Rozwijające się rynki zielonej energii reprezentuje np. Kongo ze znaczącym potencjałem hydroenergetycznym i Maroko z potencjałem słonecznym. Ponadto poprawione ramy regulacyjne stymulują wykorzystanie OZE również w Republice Południowej Afryki. W tym artykule przybliżamy informacje dotyczące najważniejszych projektów OZE w Afryce.

Projekt zielonego wodoru w Namibii – 5 GW

Rząd Namibii wybrał HYPHEN Hydrogen Energy jako preferowanego oferenta dla pierwszego w kraju projektu zielonego wodoru na dużą skalę. Projekt warty jest 9,4 miliardów USD. Natomiast jako miejsce jego realizacji wybrano Park Narodowy Tsau Khaeb.

Przedsięwzięcie pomoże pozycjonować Namibię jako ekologiczną gospodarkę wodorową. Jest to możliwe m.in. dlatego, że firma HYPHEN otrzymała 40-letni harmonogram na budowę i obsługę tego projektu. W pierwszej fazie pracy instalacji (w 2026 roku), projekt wygeneruje 2 GW energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Następnie ilość generowanej energii rocznie z tego projektu wzrośnie do 5 GW w kolejnych fazach rozbudowy.

Elektrownia wodna Chollet – 600 MW

12 kwietnia 2021 roku Demokratyczna Republika Konga i Republika Kamerunu podpisały umowę koncesyjną z China Gezhouba Group Company. Przedmiotem tej umowy jest budowa elektrowni wodnej na rzece Dja. Jest to kolejny ważny projekt OZE w Afryce.

Oczekuje się, że umożliwi on produkcję energii elektrycznej, która jest niezbędna zarówno dla Konga, jak i Kamerunu. Wartość inwestycji szacuje się na 700 milionów USD, natomiast jej moc produkcyjną na 600 MW. Z kolei zakończenie projektu zaplanowano na 2025 rok.

Elektrownie słoneczne Konga – 200 MW

SNEL to państwowy zakład energetyczny Demokratycznej Republiki Konga. Podpisał on umowy na zakup energii dla dwóch elektrowni słonecznych w regionie pasa miedzianego kraju.

Szacowana moc nowych obiektów to 100 MW każdy. Jedna z elektrowni zlokalizowana jest w mieście Kolwezi i kosztuje 148 milionów dolarów. Natomiast koszt drugiej, który powstaje w miejscowości Likasi, wynosi 157 milionów dolarów.

Elektrownia słoneczna Mogalakwena – 100 MW

Konsorcjum Pele Green Energy – EDF Renewables zostało wybrane jako preferowany oferent do budowy elektrowni OZE w Afryce, dokładniej w kopalni Mogalakwena. Moc tej instalacji fotowoltaicznej to 100 MW.

Ponadto należy dodać, że budowa stanowi część szerszej strategii Anglo American Platinum, mającej na celu zintegrowanie OZE z działalnością wydobywczą. Niewątpliwie elektrownia słoneczna pomoże w osiągnięciu neutralności węglowej kopalni, jednocześnie wzmacniając wydajność operacyjną.

Projekt energii słonecznej Shumba – 100 MW

Firma Shumba Energy pozyskała finansowanie od międzynarodowych inwestorów na łączną kwotę 950 tys. USD. Inwestycja zlokalizowana jest w Bostwanie. Środki mają wspomóc opracowywanie 100-megawatowego projektu fotowoltaicznego o wartości 80 milionów USD.

Zgodnie z planem pełne finansowanie powinno nastąpić w drugim kwartale 2022 roku. Wówczas projekt ten stanie się największym projektem nie tylko w północno-wschodniej Botswanie, ale i w kraju. Ponieważ firma Shumba Energy odchodzi od paliw kopalnych, projekt stanowi znaczący krok w przejściu na odnawialne źródła energii.

8 elektrowni słonecznych w Ghanie – od 10 do 100 MW każda

Rząd Ghany i Bui Power Authority ogłosiły plany dotyczące nowych projektów OZE w Afryce. Chodzi o budowę ośmiu elektrowni, co się wydarzy w Ghanie. Zgodnie z założeniem moc każdej z elektrowni ma się mieścić w przedziale 10-100 MW. Obiekty staną się częścią Krajowego Połączonego Systemu Przesyłowego.

Wybór lokalizacji rozpocznie się prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2022 roku. Natomiast moc nowego zakładu będzie określana na podstawie wielkości i specyfikacji dostarczonych przez inwestorów.

Piąte okno ofertowe – wyróżnienie projektów OZE w Afryce

W 2021 roku Republika Południowej Afryki uruchomiła tzw. piąte okno ofertowe Programu Zamówień dla Niezależnych Producentów Energii Odnawialnej.

Według szacunków piąte okno ofertowe ma na celu pozyskanie ok. 2600 MW energii odnawialnej, z czego 1600 MW powinno pochodzić z wiatru na lądzie a 1000 MW to energia słoneczna. Departament Zasobów Mineralnych i Energii wybrał 25 spośród 100 oferentów.

Źródła:

Top Renewable Energy Projects Launched in Africa in 2021 (energycapitalpower.com)

Botswana’s Coal Firm Secures First Equity to Fund Shift to Green Energy – Bloomberg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE